Zlato (oz) / USD
1 336,20
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 559,79
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,63
0,00 %
Zlato
Zlaté časy pro kšefty se zlatem

Příští rok vypadá jako ten správný čas na obchody se zlatem. Podle komoditního stratéga Commonwealth Bank of Australia (CBA) Viveka Dhara do konce roku 2018 ceny zlata poklesnou, ale i tak je tu stále prostor pro dobrý spekulativní nákup.

Příští rok vypadá jako ten správný čas na obchody se zlatem. Foto: Shutterstock

„Právě teď jsme v neutrální pozici. Bude lepší nakupovat, až se dostaneme dolů na nejméně 1250 dolarů za troyskou unci. A všechno pak kolem ceny 1300 dolarů zase prodáme,“ uvedl pro Kitko News analytik Vivek Dhar. „A úroveň 1250 dolarů za unci by mohla být velmi blízko,“ dodal Dhar s tím, že v posledním čtvrtletí letošního roku CBA vidí zlato v průměru za 1300 dolarů za unci a do konce roku 2018 se pak vrátí na 1250 dolarů. A v tomto rozmezí by se dle jeho názoru mohlo zlato pohybovat i v dohledné budoucnosti.

Některé z věcí, na které se budeme muset kvůli ceně zlata do konce roku 2017 dívat, je, jak může nominace Jerome Powella na post guvernéra Federálního rezervního systému (Fed – centrální banka USA) ovlivnit zlato. „Jsme přesvědčeni, že Powell je v měnovém výboru centrista a očekává se, že zachová současný postupný přístup centrální banky k normalizaci úrokových sazeb,“ řekl Kitco News Dhar, čímž se připojil k většinovému názoru analytiků.

Dalším klíčovým spouštěčem pro zlato bude dle něj výsledek daňové reformy Donalda Trumpa: „Kdyby reforma úspěšně proběhla, bylo by to pro americký dolar pozitivní, a to s veškerou repatriací hotovosti, která by se s ní spojila. Dolar, o který by byl zájem, by byl pro zlato negativní.“

Geopolitická dočasnost

Další překvapení v roce 2018 by mohla pocházet z geopolitických napětí, která nyní ustoupila do pozadí. „Viděli jsme, jak ceny zlata vzrostly nad 1300 dolarů poté, co si prezident Spojených států Donald Trump vyměnil pár slov se Severní Koreou. To je příklad rizika, které trh nemůže předvídat,“ upozornil analytik australské banky.

„Geopolitická rizika mohou fungovat jako standardní zlaté spouštěče stejně jako reálné úrokové sazby v USA v okamžicích poptávky po bezpečném prostředí. Jejich účinky jsou však obvykle jen dočasné,“ dodal komoditní stratég.

Riziko eskalace napětí se Severní Koreou se nyní buď snížilo, nebo se mu trh jednoduše řečeno přizpůsobil. „Obecný trend při rizikové události je, že se promítne do ceny zlata a pak všechno zase vyšumí. Tak tomu bylo v případě Severní Koreje, která nejprve silně ovlivnila ceny, ale jak se severokorejsko-americký dialog vyvíjel, trh mu přestal věnovat pozornost,“ končí svou úvahu  výhodnosti nejbližší budoucnosti pro obchody se zlatem Dhar.

(rek)