Zlato (oz) / USD
1 347,19
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,68
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Zlato
Záhadné zlato

Na newyorské komoditní burze Comex probíhají největší obchody se zlatem. Přesněji řečeno s jeho deriváty, které se obecně označují za papírové zlato. Ono skutečné – fyzické zlato – slouží pouze jako podkladové aktivum. S čím se na burze skutečně obchoduje, jsou vlastně jen práva na budoucí odkupy a prodeje za různých podmínek.

Akciové trhy nyní přinášejí historické výnosy, což investice do zlata poškozuje. Foto: Shutterstock

Podle poslední zprávy obchodní komise burzy pokračovalo v závěru října snižování dlouhých pozic (spekulace na růst ceny) už sedmý týden v řadě. Správci peněz snížili k 1. listopadu své dlouhé pozice o 10 049 smluv na celkových 182 652 smluv. Mělo to ilustrovat trend, že víra v růst ceny zlata klesá. Ale situace nebyla tak tragická, jak by se na první pohled zdálo.

Snížil se totiž i počet krátkých pozic, tedy spekulací, že nyní se zlato prodá a opět se koupí, až jeho cena klesne. Počet těchto spekulací klesl na minimum neviděné více než dva roky. Pro lepší představu: Smlouvy spekulující na růst ceny mají dnes hodnotu zhruba 450 tun zlata, pozice sázející na pokles ceny kolem 50 tun.

„Mnoho účastníků trhu to připisuje dalším atraktivním možnostem investování jako je bitcoin nebo jiné výnosné, byť vysoce rizikové spekulace. Akciové trhy nyní přinášejí historické výnosy, což investice do zlata poškozuje,“ konstatovala analytická a výzkumná firma Market Realist.

Ceny akcií, ceny zlata

Za situace, kdy akciové indexy v USA překonávají jednu hranici snů za druhou, investoři samozřejmě spekulují spíš na růst ceny akcií než zlata, ale čím výš hodnoty akciových společností stoupají, tím větší je obava mnoha účastníků trhu z krkolomného pádu. Zatím se nehovoří o nafouknuté bublině, které hrozí prasknutí, protože americké firmy pracují na plné obrátky, ale o jistém neklidu či nervozitě se už mluví.

„Nebezpečí korekce na akciových trzích považuje mnoho účastníků trhu za bezprostřední, a to by mohlo tlačit na zvýšení ceny zlata,“ uvedli analytici americké agentury Market Realist. „V protichůdném pohybu je však posilování amerického dolaru, což, jak jsme již viděli dříve, cenu zlata negativně ovlivňuje.“

Záporný sentiment, jinak řečeno, všeobecné přesvědčení trhu, že zlato teď není na pořadu dne, dle analytiků ovlivnil nejen cenu zlata, ale měl negativní dopad i na ceny akcií nejvýznamnějších těžařů zlata jako jsou Newmont Mining, Franco-Nevada, Goldcorp nebo Royal Gold.

Ovšem necelý týden po zveřejnění této analýzy cena zlata bez zjevného důvodu vyskočila nad svá třítýdenní maxima. Útěk do ráje, jak si tipla agentura Bloomberg, kvůli poklesu japonské burzy to zřejmě nebyl. Ale překvapení v každém případě. Žádná ze světových agentur si nečekané zdražení zlata netroufla bezprostředně komentovat. Zlato tak dál zůstává nerozluštěnou záhadou.

(rek)