Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Zlato
Za vším hledej Ameriku

Tak jako výrok - za vším hledej ženu - má stálou platnost, i v ekonomice přetrvává pravidlo - za vším hledej Ameriku. Ceny zlata vyskočily na květnový rekord jen proto, že se v USA rozehrála politická hra o prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho zásazích do vyšetřování FBI. Následující řetěz pochybností, zda se podaří prosadit slibované daňové, deregulační a investiční záměry pak vede i k pochybnostem, zda skutečně dojde ke slibované sérii zvyšování úrokových sazeb v USA.

Slabší dolar a pokles na akciových trzích, zvyšuje chuť investorů uložit část aktiv do zlata. Foto: iStock

Zlato se používá jako alternativní investice v časech politické a finanční nejistoty. A minulou středu, po odvolání šéfa FBI Jamese Comeyho, zlato přidalo dvě procenta na největší jednodenní procentní zisk od června loňského roku. „Ceny zlata se posunuly výš, protože geopolitické riziko vzrostlo,“ uvedla v oznámení investorům společnost ANZ.

Slabší dolar a pokles na akciových trzích, zvyšuje chuť investorů uložit část aktiv do zlata. Podle serveru Nasdaq zlato pravděpodobně zůstane vyhledávaným útočištěm. „Cena zlata se postupně vrátí na 1252 dolarů za unci před opětovným testováním odporu ve výši 1264 dolarů,“ míní odborník agentury Reuters Wang Tao.

„Myslím, že ceny již byly posunuty a my bychom mohli vidět jejich návrat během jednoho dvou dnů. Lidé se pravděpodobně vrátí k základům a zjistí, jaké jsou úrokové sazby,“ konstatuje Ronald Leung, hlavní prodejce hongkongské společnosti Lee Cheong Gold.

„Na světových trzích stál dolar blízko šestiměsíčních minim proti koši hlavních měn. Krize se zřejmě prohloubila a pravděpodobně přinejmenším odloží Trumpovo úsilí uskutečnit jeho ekonomické záměry. A slabší dolar způsobuje, že vzácné kovy jsou levnější pro neamerické investory,“ uzavírá Nasdaq.

Zlato těží z krize

K podobným závěrům došla i ekonomická agentura Bloomberg: „Zlato těží z největší krize Trumpovy vlády po sérii negativních zpráv, podle nichž naléhal na ředitele FBI Jamese Comeyho, aby propustil bývalého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna. Akcie klesly a dolar se obchodoval v blízkosti nejnižší ceny od listopadu. I když Bílý dům tvrzení Comeye odmítl, existují obavy, že administrativa nebude moci nyní realizovat svou ekonomickou agendu.“

„Lidé se nyní obávají, že může dojít k impeachmentu (odvolání prezidenta),“ uvedl Brian Lan, výkonný ředitel singapurské GoldSilver Central. „Takže bezpečné útočiště je nyní znovu v kurzu.“

„Politická nejistota pravděpodobně vyvine tlak na zlato,“ uvedla Australia & New Zealand Banking Group s dodatkem, že očekávání červnového zvýšení úrokové sazby pokleslo. „Nejistota nad schopností Trumpovy vlády soustředěně a účinně provádět plánovaný ekonomický program prudce přes noc stoupla, a to se projevilo v letu do bezpečného útočiště (zlata).“

„Zlato se potřebuje usadit kolem 1270 dolarů dřív, než se vydá k 1300 dolarům. Ale zatím jsou ceny trochu přehnané a očekává se malá korekce. Vše závisí na toku zpráv,“ doplnil Lan pro Bloomberg.

(rek)