Zlato (oz) / USD
1 313,85
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 163,44
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,67
0,00 %
Zlato
Za deset let zlato přidalo 74 procent

Ve stínu současného akciového boomu se nedá přehlédnout, že i cena zlata jako investice neustále stoupá. Za posledních deset let zlato zdražilo o 74 procent. Devátého října 2007 stála unce 736 dolarů, přesně o deset let později 1279 dolarů. Podle jedné z analýz agentury Bloomberg „výkon zlata pomalu nutí hlavní proud, aby ho přehodnotil“. Jako investici sice ne tak výnosnou (jako akcie), ale na druhé straně bezpečnou (na rozdíl od akcií).

Za deset let zlato přidalo 74 procent. Ilustrační foto: Shutterstock

Odborný server Gold Core se domnívá, že současná akciová rallye má původ především v kvantitativním uvolňování centrálních bank. „Jak běží čas, stále víc centrálních bank připravuje zpřísnění měnové politiky. Existuje obava, že investoři ignorují či si nesprávně vykládají signály centrálních bankéřů nebo (a to je horší varianta), že centrální bankéři nedokážou odhadnout nebezpečí stažení stimulů a recesi, kterou to pravděpodobně vyvolá,“ vyvozuje z toho Gold Core.

Bankovní dům Citigroup se nedávno vyjádřil podobně. Popsal obavy ohledně toho, jak mohou trhy reagovat na kvantitativní zpřísnění, a tvrdí, že „dokonce i malé úpravy bilance mohou na trzích přinést mimořádné reakce zejména, jestliže několik centrálních bank upraví svou politiku zároveň“.

To je obzvláště důležité, když se zabýváme vysokými hodnotami indexů jak na globálních dluhopisových trzích, tak i na akciových trzích. A jak připomíná Citigroup, ukončení stimulů centrální: investice, trhy, akcie, zlato, centrální bankych bank by mělo menší dopad, kdyby tržní ocenění oněch aktiv bylo férovější.

Strach z růstu

Dow Jonesův akciový index, který zahrnuje třicet předních amerických podniků, 17. října poprvé překonal hranici 23 tisíc bodů. Stejné palcové titulky přitom teprve nedávno, 25. ledna, oslavovaly rekordní vzestup téhož špičkového indexu nad 20 tisíc bodů. Akciové trhy pokud právě nerostou, tak zcela jistě ani neztrácejí, jen se nadechují k dalšímu růstu. Všichni ale vědí, že dřív nebo později tento růstový cyklus skončit musí.

Zářijový průzkum Bank of America mezi manažery hedgeových fondů zaznamenal za uplynulých dvanáct měsíců největší zvýšení počtu těch, kteří se zajistili proti poklesu trhu. Znamená to, že čím víc ceny na akciovém trhu stoupají, tím větší obavy mají investoři z jejich poklesu. A to dobře působí na zlato, jehož postupný růst (v dolarech) je z velké části důsledkem znepokojení trhu nad uvolněnou měnovou politikou.

„Hvězdný desetiletý výkon zlata dokládá, že mainstream byl nucen potlačit své předsudky. Není normální, aby hlavní analytici odmítali roli zlata jako zajištění proti různým rizikům, včetně inflace, recese a devalvace. Ale už se to mění, což zlatu pomáhá,“ komentuje současný stav Gold Core. „Zlato jako třída aktiv, od které se neočekávalo, že si povede tak dobře, má neuvěřitelně dobré výsledky.“

Paradoxně se tak zlatý i akciový trh dobře doplňují. Jakoby akcie a vládní dluhopisy na neviditelném provázku za sebou táhly zlatou rybku. Investoři musí neustále analyzovat faktory, které americké akcie dovedly k tak vysokým hodnotám. A vzápětí i to, jak asi bude zlato fungovat, až se tyto hodnoty sníží, jinak řečeno, až přijdou ztráty. „Tento scénář inteligentní investory zneklidňuje, což je situace, která v nadcházejících měsících a letech bude zlatu prospívat,“ uzavírá svůj rozbor Gold Core.

(rek)