Zlato (oz) / USD
1 293,44
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 556,63
1,44 %
EUR / USD
1,17
0,69 %
USD / CZK
22,08
1,29 %
Zlato
WGC: Současná těžba zlata vydrží asi dva roky

Zlaté doly dodaly v prvním čtvrtletí na trh 764 tun zlata, což je pouze nevýznamný meziroční pokles o tři tuny. Na jedné straně by nové doly v USA a na Surinamu mohly znamenat zvýšení těžby, tyto zisky však vynulují ztráty stále slabších ložisek v mongolském dolu Oyu Tolgio, kde produkce o tři tuny poklesla. V Číně zase těžbu ochromují nové, přísnější předpisy na ochranu životního prostředí, což snížilo produkci zlata o dvě tuny.

WGC: Současná těžba zlata vydrží asi dva roky. Foto: iStock

Zdaleka největší propad přišel z Indonésie. Produkce zlata tam poklesla zhruba o 60 procent. Způsobilo to nové opatření vlády, které limituje těžbu jen do výše schopností místních rafinerií zpracovávat zlato. Nerafinovaný kov se nesmí vyvážet. To vedlo k poklesu výroby o více než osm tun.  Zdá se však, že díky několika menším těžařským projektům zejména v Kanadě a Austrálii bude světová těžba v letech 2017 a 2018 celkově vyšší.

„Tento efekt bude jen dočasný. Produkční profil vykazuje poměrně prudký pokles v příštích 5 až 10 letech. To je z velké části důsledek prudkého snižování kapitálových výdajů v posledních letech, stejně jako nedostatku nových významných ložisek. Nižší ceny zlata koncem 90. let a počátkem nového století negativně ovlivnily jak těžbu, tak i průzkum nových lokalit,“ upozorňuje marketingová organizace těžařů zlata World Gold Council (WGC).

Rychlost, s jakou bude produkce po roce 2018 klesat, se zatím nedá odhadnout. Vzhledem k tomu, že současné zdroje budou v následujících letech vyčerpány, bude vše záviset na rozvoji nových projektů. To je však velká neznámá. „V dlouhodobém horizontu bude celosvětový profil výroby záviset na trajektorii ceny zlata, výsledcích průzkumů a zejména na rychlosti, jakou mohou být případné nové zdroje schopny těžbu uskutečnit,“ dodává čtvrtletní zpráva WGC.

Celkově se za první tři měsíce roku na trhu objevilo 1032 tun zlata, o 12 procent míň než ve stejném období minulého roku (360 tun). Rapidní pokles způsobil výpadek tzv. recyklovaného zlata, tedy již vytěženého kovu, který se v různých formách vrací na trhy. Vysoká cena zlata a pokles hodnoty národních měn v průběhu minulého roku způsobily, že země jako Thajsko, Indonésie, Turecko nebo Indie zlato držely.

(rek)