Zlato (oz) / USD
1 313,85
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 163,44
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,67
0,00 %
Zlato
Velké fondy se zajišťují zlatem

Na konci června investiční společnost Paulson & Co. vlastnila 4,36 milionu akcií společnosti SPDR Gold Shares, největšího investičního fondu ve světě zlata s aktivy v hodnotě přes 30 miliard amerických dolarů. Společnost Bridgewater Associates, největší hedgeový fond na světě, přidala v tomto čtvrtletí zlaté fondy obchodované na burze do svého portfolia nákupem 577 264 akcií v hodnotě 68,1 milionů dolarů. Společnost Templeton Global Advisors zvýšila svůj podíl ve společnosti Barrick Gold Corp., což je největší těžař zlata na světě.

Velké fondy se zajišťují zlatem. Foto: iStock

Paulson využívá investičního fondu SPDR k podpoře svých vlastních fondů, které investorům nabízejí podíly ve zlatě. A také pro ty, kteří mají zájem o oddělení aktiv od hodnoty dolaru. Celkem investoři ve druhém čtvrtletí do společnosti SPDR Gold přinesli 870 milionů dolarů, díky čemuž celkový majetek fondu dosáhl 34 miliard dolarů.

„Americká inflace se stále nevyvíjí podle představ Federálního rezervního systému (Fed) a ohrožuje tak projekci centrálních bankéřů ohledně plánovaného růstu úrokových sazeb. Zatímco vyhlídka na možnost normalizace měnové politiky Fedu zůstává, investoři nyní reagují spíš na geopolitické napětí v souvislosti s výhrůžkami severokorejského vládce Kim Čong-una, který pohrozil raketovým útokem na americké teritorium na ostrově Guam, což zvýšilo poptávku po drahých kovech jako útočiště,“ vysvětluje web Mining Weekly.

A Mining Weekly jako mnoho jiných webů z oboru také připomíná výrok šéfa společnosti Bridgewater Associates Raye Dalia, že potenciální rizika se nyní zvyšují a nezdá se, že by se to na ceně zlata přiměřeně odráželo. Poradil proto investorům využít situace a vložit pět až deset procent aktiv do zlata. Druhá Daliova obava se týká fiskální politiky USA, kde by rozpor mezi Kongresem a vládou mohl vést až k ochromení její činnosti.

Největší nákup Templetonu

Také v Torontu sídlící Barrick Gold generovala větší zájem investorů, a to i předtím, než oznámila své výnosy, které překonaly odhady analytiků. Například Templeton Global Advisors, jež v privátním bankovnictví spravuje majetek v hodnotě 47,9 miliardy dolarů, přikoupila 8,56 milionů akcií a ve druhém čtvrtletí tak už dohromady vlastnila 26,8 milionů akcií. To je největší nákup bahamského Templetonu v odvětví komodit.

Rovněž Adage Capital Management, zajištěný fond s aktivy ve výši 30 miliard dolarů, ve druhém čtvrtletí téměř ztrojnásobil svůj podíl ve společnosti Barrick Gold na 12,8 milionu akcií. Ne každý ovšem věří v těžařský boom. Miliardový investor Stan Druckenmiller, který “na penzi“ spravuje už jen rodinný podnik, v minulém čtvrtletí celý svůj podíl v oblasti nerostů prodal.

(rek)