Zlato (oz) / USD
1 347,18
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,74
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Zlato
Válečné hrozby nechávají trhy v klidu

Americký prezident Donald Trump své výhružky Severní Koreji znásobil ve svém tweetu. Napsal v něm, že na řadě je vojenské řešení. A Pacifické velitelství americké armády mu rovněž tweetem odpovědělo, že letouny B-1B Lancer na Guamu jsou připraveny splnit své poslání, bude-li to třeba. Zatím Trumpa od preventivního útoku na Severní Koreu, odrazuje nebezpečí, že by situace mohla eskalovat do odvetných útoků proti USA a jejich spojencům Jižní Koreji a Japonsku.

Samo geopolitické napětí nemůže spustit zvyšování ceny zlata. Foto: Shutterstock

„Samo geopolitické napětí nemůže spustit zvyšování ceny zlata, nemůže být postaveno na samotné hrozbě konfliktu. V určitém okamžiku se konflikt buď stává reálným, nebo napětí začíná polevovat, neboť klidnější hlavy jsou na obou stranách sporu,“ domnívá se sloupkař agentury Reuters Clyde Russell.

Zlato po zvolení Donalda Trumpa v loňském listopadu ztratilo, jelikož investoři se domnívali, že republikánský vůdce bude dobrý pro hospodářský růst a tudíž i pro inflaci, což vyvolalo dvojí zvýšení úrokových sazeb centrální bankou (Fed). „Tento optimismus bledne, avšak zatím není úplně ze hry, byť výhled na zpřísnění měnové politiky se zmenšuje,“ tvrdí Russell.

Asie koupila o 100 tun zlata víc než loni

Stav poptávky po fyzickém zlatě, zejména u největších spotřebitelů Číny a Indie je nyní zásadní složkou, jež cenu zlata ovlivňuje. Pozitivní je, že poptávka Indie znovu získává sílu. Statistické údaje naznačují, že poptávka jižní Asie ve druhém čtvrtletí 167,4 tuny, je v porovnání se 131 tunami v předchozím čtvrtletí a 122,1 tuny ve stejném období minulého roku, skutečně na vzestupu. Spotřebitelská poptávka Indie za celé pololetí vzrostla oproti stejnému období loňského roku o 69,1 tuny.

„Je možné, že dovozy zlata do Indie se budou ve druhé polovině letošního roku dál zvyšovat, vzhledem k poptávce vytvořené dobrou monzunovou sezonou, která zvyšuje příjmy z venkova,“ konstatuje Russell.

Pohled na Čínu je poněkud smíšený, když poptávka po zlatě ve druhém čtvrtletí dosáhla 200,3 tuny, což představuje pokles z 281,5 tuny v prvním čtvrtletí, ale meziroční růst o 14,5 tuny. „Poptávka po zlatých špercích v Číně v posledních letech ochabuje, rovněž investiční poptávka po cihlách a mincích se v první polovině roku zpomalila, protože panují obavy z devalvace juanu a také kvůli vládním omezením, jež investice přesouvají do jiných aktiv. Celkově za pololetí se v Číně prodalo o 35,5 tuny zlata víc než před rokem,“ uvedla agentura Reuters.

Zlaté fondy nereagují

Navýšení poptávky v obou asijských státech o 104,6 tuny přispělo k podpoře ceny zlata, ale samo o sobě pravděpodobně nestačí na to, aby vedla k trvalému zvyšování ceny. Aby se tak stalo, budou k tomu muset přispět i peníze velkých investorů. Bezpečný přístav mohou investoři hledat jednak kvůli geopolitickému napětí, jednak až se zvětší pravděpodobnost poklesu globálních akciových trhů. A také, až definitivně vyprchá optimismus, že Trump prosadí slibované ekonomické a daňové reformy.

Zlaté fondy obchodované na burze (ETF) zaznamenaly ve druhém čtvrtletí podle marketingové organizace nejvýznamnějších těžařů zlata World Gold Council čistý příliv zlata ve výši 56 tun ve srovnání se 111,9 tuny v prvním čtvrtletí. V první polovině roku 2017 to bylo celkem 167,9 tuny, což představuje pokles o 71 % z 579,4 tun zaznamenaných za první pololetí roku 2016.

Zlaté fondy dosud neprojevily žádnou smysluplnou odezvu na rostoucí napětí. Celkové podíly zlatých investic ve fondech sledovaných agenturou Reuters se k 11. srpnu zvýšily na 53,15 milionu uncí, což je jen 0,15 procent než 53,07 milionu uncí 9. srpna, což byla nejnižší úroveň od počátku února.

„Celkově nic nenaznačuje, že by současná zlatá rallye měla mít solidní základy. Je spíš rukojmím denního zpravodajství. Určité pozitivní dopady na zlato má silnější fyzická poptávka u dvou největších spotřebitelů a vyhlídky na méně strmou křivku měnového zpřísnění ve Spojených státech. Otázkou pro investory je, zda tyto faktory stačí k tomu, aby ospravedlňovaly pokračování současného růstu ceny zlata, nebo zda se již odrážejí v ziscích, kterých investoři dosavadním růstem ceny dosáhly,“ ptá se Russell.

(rek)