Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Zlato
Unce zlata za deset tisíc dolarů?

Existují různé prognózy. Na serveru GoldSeek Bob Kirtley tvrdí, že jsme na prahu druhého růstového cyklu zlata, na jehož konci cena dosáhne na deset tisíc dolarů. „Napsal jsem to před deseti lety. Od té doby se ale nic nezměnilo. Žádné nové velké objevy. Žádné velké investice do hledání nových ložisek. Klesající produkce. Proto moje predikce trvá.“ A nejen to.

Bob Kirtley tvrdí, že jsme na prahu druhého růstového cyklu zlata, na jehož konci cena dosáhne na deset tisíc dolarů. Foto: iStock

Zlata je stále méně. Neotevírají se nové doly. A pokud se tak stane, trvá až deset let, než se rozběhne těžba. Zlaté fondy stahují vzácný kov z trhu. Indie roste a čínský hlad po zlatě také. Diktátorské režimy v Jižní Americe zvyšují daně a znárodňují, což odrazuje od investic do těžby. Také geopolitické nejistoty od Severní Koreje, přes Írán po Evropu vytvářejí napětí, které tlačí cenu zlata nahoru. A nejen to.

„Obchody se zlatem díky internetu zrychlují. Informace se po celém světě šíří v nanosekundách. Pravdivé i nepravdivé. To také přispívá k nejistotám. Předchozí růstový cyklus v 70. a 80. letech ceny zlata zvýšil dvacetkrát. Od tehdejšího maxima 850 dolarů za unci by zlato mělo po započítání inflace stát přes dva tisíce dolarů. Tržní mánie z roku 1980 je ničím proti tomu, co nastane,“ líčí svůj pohled na svět Bob Kirtley. A nejen to.

Místo snižování dluhů tisk peněz

Státní dluh USA se blíží 20 bilionům dolarů. Nový rozpočet spolyká další miliardy. USA mají nyní poměr dluhu k HDP vyšší než 100 % a k nim se připojují další země: Japonsko 229 %, Řecko 177 %, Libanon 139 %, Itálie 133 %, USA 105 %, Kanada 92 % a Británie 89 %.

„Nevidíme žádné úsilí těchto vlád zatnout zuby a zavést programy na snížení dluhu. Místo toho jedou tiskařské stroj ve dne v noci naplno. Ekonomika se dusí. Kupní síla papírových peněz klesne jako kámen ke dnu a útočištěm zůstanou drahé kovy. Tím dojde k mimořádnému zvýšení cen,“ prognózuje Bob Kirtley na specializovaném informačním serveru GoldSeek.

Mít jen peníze bude riziko

V něčem má pravdu: Základní faktory se skutečně téměř nemění. Peníze se tisknou čím dál rychleji, protože to je jediný nástroj, který centrální bankéři mají k dispozici. Indie, islámský svět, Čína a další budou dál spotřebovávat většinu roční těžby fyzického zlata, které bude na trhu chybět.

„Až tato první etapa skončí, začne druhá. Ta začne revizí, ale potom bude atakovat předchozí historická maxima. Mít jen těžce vydělané peníze bude obrovské riziko,“ varuje Kirtley, obchodník s opcemi a akciemi, který několik let pracoval i na projektech těžby ropných písků v Kanadě a předtím pro skupinu investorů v Anglii.

(rek)