Zlato (oz) / USD
1 336,20
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 559,79
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,63
0,00 %
Zlato
Turecké zlaté šachy

Turecká centrální banka znovu hromadí zlato. Otázkou je, kolik a proč? Oficiální údaje ukazují, že Turecko přidalo v letošním roce do svých zlatých rezerv 118 tun zlata v hodnotě téměř pěti miliard dolarů. Ve skutečnosti to mohlo být podstatně míň, protože tento údaj je zkreslený kovem uloženým u centrální banky obchodními bankami. Ale i kdyby Turecko zvětšilo svůj zlatý poklad jen o třetinu vykázaného množství, bylo by v letošním roce stále ještě mezi dvěma nebo třemi největšími kupci zlata na světě.

Turecká centrální banka znovu hromadí zlato. Foto: Shutterstock

Zatímco turecká centrální banka uvedla jako hlavní důvod nákupů zlata staromódní, leč osvědčenou politiku diverzifikace, někteří analytici spekulují, že země by mohla hromadit zlaté rezervy kvůli stoupajícímu napětí mezi Tureckem a jeho tradičními západními spojenci.

„Může být mnoho důvodů, proč to dělají, ale my to prostě nevíme,“ přiznal agentuře Bloomberg analytik společnosti Societe Generale v Londýně Robin Bhar. „Jedním z nejoblíbenějších názorů je, že to plyne z obavy, že se jim jejich spojenci budou dál odcizovat a jim to pomůže přežít.“

Turecko si na devizové rezervy ve zlatě potrpělo už dřív, ale v posledních třech letech, počínaje rokem 2014, se podle Bloombergu jeho zásoby zlata zečtyřnásobily. Onen růst přichází ruku v ruce se zhoršujícími se vztahy se zeměmi, jako jsou Německo nebo Spojené státy. Zřejmě proto prezident Recep Erdogan už loni vyzval Turky, aby místo dolarů nakupovali zlato a pomohli tím zastavit oslabování turecké liry.

Diverzifikace rezerv

Změny ve skladbě devizových rezerv jsou součástí strategie diverzifikace, sdělila agentuře Bloomberg prostřednictvím SMS turecká centrální banka. „Rádi by měli zlato jako část svých devizových rezerv,“ potvrdil z Istanbulu Cagdas Kucukemiroglu, konzultant londýnské společnosti Metals Focus. „Prezident byl vždy pro zlato a proti dolaru, a o tom mluví informace centrální banky.“

Vláda v letošním roce zahájila masivní kampaň, aby do oficiálního bankovního systému dostala zlato občanů, které si “schovávají pod matrací“ na horší časy. Turecké ministerstvo financí uvedlo, že se v minulém měsíci podařilo získat 2,47 metrických tun zlata prostřednictvím prodeje atypických dvouletých zlatých dluhopisů, které bylo nutno uhradit fyzickým zlatem.

Turecký zlatý poklad je podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) jedenáctý největší na světě. Podle nejnovější statistiky marketingové organizace těžařů zlata WGC je s 495,6 tuny třináctý největší na světě, což je 18,3 procenta devizových rezerv.

Zásoby zvyšuje také Rusko a Kazachstán

„Vzhledem k tomu, že se do letošních dat započítává i zlato nařízením vlády přijaté do úschovy od komerčních bank, realističtější odhad skutečných nákupů zlata centrální bankou by se blížil jednomu milionu uncí, tedy 31 tunám,“ domnívá se analytik australské finanční skupiny Macquarie  Matthew Turner.

Jediným státem, který letos koupil víc zlata než Turci, je Rusko. Podle statistiky MMF zvýšilo své zásoby o 5,3 milionu uncí, zhruba o 165 tun. Také Kazachstán podle stejného zdroje přidal do rezerv milion uncí (31,1 tuny).

(rek)