Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Zlato
Trump jedním dechem srazil dolar a posílil zlato

Stačil rozhovor pro Wall Street Journal. Americký prezident Donald Trump v něm řekl, že dolar je stále příliš silný. Kontrakty na prodej zlata v červnu pak vylétly nad 1288 dolarů za unci, zatímco aktuální cena vyskočila na 1286,70 dolaru. Zároveň oslabil americký dolar. Trump totiž jedním dechem doporučil centrální bance (Fed) držet úrokové sazby dole.

Trumpovy postoje by mohly zažehnout měnovou válku. Foto: iStock

„Zlato přeskočilo 1280 dolarů za unci z loňského listopadu. Tím se otevírá obchodní rozsah až na 1300 dolarů,“ uvedl den před Velikonocemi pro agenturu Reuters analytik společnosti Mitsubishi Jonathan Butler. „Nicméně je tu zvýšené riziko vybírání zisků. Na druhé straně averze k riziku by měla i ve střednědobém horizontu zlato dál podporovat,“ dodal.

Jako rizikové Reuters vidí zejména situaci po útoku na syrské vojenské letiště a tažení amerických válečných lodí k Severní Koreji. „Myslím, že náš dolar je stále příliš silný, a částečně je to moje chyba, protože lidé mi věří. A to mě trápí a bude trápit. Je velmi, velmi těžké konkurovat, když máte silný dolar a jiné země devalvují svou měnu,“ citují Donalda Trumpa Kitco News.

Otřesení investoři

Investoři byli podle londýnského zpravodajského serveru City a. m. výroky amerického prezidenta pro Wall Street Journal doslova otřeseni. „Donald Trump již učinil mnoho obratů po svém zvolení, ale ten včerejší byl pro obchodníky s devizami prvořadý,“ řekl hlavní stratég trhů společnosti  FXTM Hussein Sayed. Dolarový index, který měří sílu dolaru vůči koši šesti hlavních světových měn, ihned po zveřejnění rozhovoru ztratil 0,46 %. Zato získala bezpečná aktiva, zejména zlato, jehož cena se dotkla pětiměsíčního maxima.

Na adresu předsedkyně Fedu Janet Yellenové Trump překvapivě uvedl, že se mu moc líbí její politika pomalého růstu úrokových sazeb, a že zcela stojí na její straně. Dokonce nevyloučil možnost, že by Yellenová mohla po vypršení svého funkčního období v lednu 2018 na postu předsedkyně zůstat ještě další čtyři roky.

Absolutní zvrat

Respekt, s nímž šéf Bílého domu o Yellenové hovořil, je absolutní zvrat vzhledem k Trumpově předchozí rétorice. Během předvolební kampaně Trump obvinil Janet Yellenovou z toho, že podléhá politikům a dělá, co chce Barrack Obama. Netajil se tím, že kdyby mohl, tak by předsedkyni Fedu ihned odvolal. Americký prezident však do voleb šéfů Fedu nemá možnost zasahovat, jejich jmenování podléhá pouze jeho kontrasignaci.

„Trump svou pokračující podporou slabšího amerického dolaru je také absolutním obratem politiky amerických vlád, které v posledních dvaceti letech veřejně favorizovaly silnou měnu. Někteří ekonomové však varují, že Trumpovy postoje, jimiž se prezentoval v loňských prezidentských volbách, by mohly zažehnout měnovou válku,“ dodávají Kitco News.

(rek)