Zlato (oz) / USD
1 347,19
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,68
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Zlato
Teorie kontrastního investování

Kontrastní investování (kontrariánství) je založeno na tom, že zaujímá pozici, která je opačná vůči pozici většiny. Davová psychologie naopak nutí investory počkat až na bod varu, euforii nebo paniku, než změní pozici. Proto často legendární investoři dělají kroky, které veřejnost nemůže pochopit. Bývají velmi překvapivé, a na první pohled nevysvětlitelné. Ale funguje to. Jinak by se nestali legendami.

Kontrastní investování je založeno na tom, že zaujímá pozici, která je opačná vůči pozici většiny. Foto: Shutterstock

„Masy obecně nepřijmou v plné míře zlato, dokud nebude opět módní, ale v té době už bude větší část růstu jeho ceny minulostí. Při posledním zlatém boomu masy vůbec nevěděly, co se děje, natož aby se v tomto sektoru angažovaly. Pouze deset procent investorů ale může v daném okamžiku vyhrát. V okamžiku, kdy jejich počet překročí tuto úroveň, se trhy přizpůsobí, čímž se tento postoj stane normou,“ uvedl server Tactical Investor, který se specializuje na psychologii trhu.

Aktuálně není odvětví drahých kovů ve středu pozornosti, tedy ideální situace považovat ho za obezřetnou a dlouhodobou investici. Zatímco většina investorů a odborníků se zaměřila jen na to, že poté, co Donald Trump vyhraje prezidentské volby, akciové trhy půjdu nahoru, Tactical Investor naopak tvrdil, že to vytvoří nákupní příležitost pro zlato podobně jako brexit. „Od roku 2013 tvrdíme, že k havárii na burze je ještě dlouhá cesta,“ dodává server.

Dynamičtí hráči mají obvykle velmi krátkou dobu koncentrace, a proto rychle přeskakují z jedné příležitosti na druhou. Díky tomu trhy mohou pokračovat v růstu. Jakmile se růst zastaví, a oni se rozhodnou zachránit, co se dá, bývá nápravná fáze velmi bolestivá, jako tomu bylo v případě zlata po rekordním vrcholu v roce 2011 nebo po hypotečním kolapsu 2008 či internetové bublině v roce 2001, což jsou typické příklady toho, co po vyvrcholení boomu bude následovat.

Dnes je sentiment týkající se zlata takřka tak nulový jako v roce 2003, kdy cena zlata nastartovala svůj rekordní růst, který vyvrcholil v roce 2011. Z dlouhodobého pohledu by právě to mohla být velká a dostupná nákupní příležitost. Tržní sentiment je totiž to, co hraje klíčovou roli v odhadování budoucích trendů, protože emoce jsou hnací silou každé lidské činnosti. Pochopit, co davy dělají a co si myslí o současném obchodování a dlouhodobých investicích, je ve strategickém uvažování naprosto zásadní.

Mimořádné zisky

„Mnozí stále neumějí pochopit, proč došlo k pádu ceny zlata z rekordních hodnot zvláště s ohledem na skutečnost, že od roku 2011, kdy cena zlata sahala na dva tisíce dolarů za unci, se tiskly biliony dolarů. Zlatá euforie byla vysoko. Pokud někdo zhodnotil trh z pohledu protichůdných faktorů, měl mimořádné zisky. Dav ale místo toho pokračoval v investicích do zlata, a když se občas stáhl zpátky, neodolal a radikálně investoval ještě víc. Jakmile se korekce přesunula z mírné do divoké fáze, nastala panika,“ analyzuje server.

A znovu připomíná, že je důležité sledovat, jak vysoké procento investorů do daného segmentu investovalo či nikoli. Dalším krokem je zjistit, jak se zlato aktuálně chová. Je-li v růstu, podle contrariánských pravidel investování by bylo vhodné, je-li okolí pozitivně naladěno, zaujmout neutrální pozici.

(rek)