Zlato (oz) / USD
1 313,85
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 163,44
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,67
0,00 %
Zlato
Strach zlato vždy zhodnotí

Zlato jako čistá investice je samozřejmě problém, protože je to komodita volatilních až extrémních výkyvů cen. Zlata je však omezené množství a může se snadno vyměnit za hotovost. To z něj dělá fyzický sklad bohatství, byť s aktuální cenou řízenou náladami investorů. Mnoho lidí se pokouší výkyvy zlata předvídat. Ale pouze jeden fenomén funguje spolehlivě – strach. Ten vždy cenu tohoto vzácného kovu zvýší.

Mnoho lidí se pokouší výkyvy zlata předvídat. Foto: Shutterstock

„Zlato je pravděpodobně strašná investice. Ale je tu ten strach. Ten má tendenci směrovat lidi k bezpečným investicím, které si udrží hodnotu i při nejhorším scénáři. Zlato je skvělé, když se ostatním aktivům (jako jsou akcie) nedaří,“ konstatuje server poradenské firmy The Motley Fool.

K argumentu nemusí sahat daleko. Během recese v letech 2007 až 2009 cena zlata stoupla o 20 procent. Akciový index pěti stovek nejlepších amerických firem S & P 500 ztratil v té době 40 procent. Bylo skvělé vlastnit zlato. Globální finanční systém byl na pokraji kolapsu a ve světě peněz panoval strach.

Takže skutečná otázka není, zda je zlato dobrá investice, ale k čemu je vlastně dobré si zlato pořídit. „Pokud hledáte diverzifikaci nebo bezpečné útočiště, pak zlato může hrát ve vašem portfoliu důležitou roli. Neměli byste však poměr zlata k ostatním aktivům přehánět. Sázet na jeho cenové výkyvy by pravděpodobně byla chyba,“ konstatuje The Motley Fool.

Je zlato ekvivalentem peněz?

Pokud by zlato bylo jen formou peněz, bylo by zbytečné obtěžovat se vlastněním fyzického zlata, protože koupíte-li si zlatou minci, zaplatíte víc než je hodnota kovu, který obsahuje. Pokud si pořídíte zlatou cihlu či pár uncových plátků, prodraží se o provizi. A rovněž o trezor či jinou formu úschovy. Držení fyzického zlata se tak evidentně jeví přinejmenším jako nepraktické.

Avšak nedávný výzkum mezi běžnými Američany ukázal, že asi pět procent lidí se něčeho bojí. Určitě nikdo nepochybuje, že válka nebo podobná událost by mohla významně narušit světový finanční systém. Války se například obává téměř polovina Američanů. Finančního kolapsu pak 45 procent dotázaných. V obou případech, kdyby tradiční měny ztratily cenu, plátek zlata nebo zlatá mince v trezoru by náhle měly mnohem větší hodnotu, než při jejich pořízení. A to kdekoli na světě.

„Nemá smysl mít všechno bohatství ve zlatě,“ radí The Motley Fool. „Ale pravděpodobně není špatný nápad nějaké fyzické zlato vlastnit. Jen pro případ.“

(rek)