Zlato (oz) / USD
1 313,85
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 163,44
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,67
0,00 %
Zlato
Staré struktury versus kryptoměny

Richard Turnhill, stratég firmy BlackRock Financial, a tedy největší správce peněz na světě, nevlastní ani jeden bitcoin. Podle svých slov neví, jaká by měla být jeho férová cena. V nedávném rozhovoru uvedl, že ceny komodit jsou založeny na vlastní hodnotě, ale v kryptoměnách žádnou nevidí.

Staré struktury versus kryptoměny. Ilustrační foto: iStock

Podobné rozhovory zveřejňují bitcoinové, tokenové a podobné servery často. Dávají prostor svým odpůrcům a pouze na konci článků k tomu připojí nějakou poznámku. Zatímco stratég firmy spravující aktiva v hodnotě 5,7 bilionu dolarů říká, že kryptoměny vykazují všechny známky nafouknuté bubliny a hlavním argumentem pro jejich nákup je, že ceny rostou, poznamenává server Coin Telegraph, že jen opakuje slova generálního ředitele investiční korporace BlackRock Larryho Finka, který prohlásil, že společnost Bitcoin je v zásadě dobrá pouze pro praní špinavých peněz.

„Neexistuje žádná inherentní správná nebo nesprávná cena bitcoinu. Zeptám se: Jaká je jeho reálná hodnota? Víte, jako investor rád přemýšlím o reálné hodnotě akcií nebo dluhopisů. Ale u bitcoinu nebo jiné kryptoměny na tuto otázku nemohu odpovědět. Z tohoto důvodu žádný nemám,“ cituje server Richarda Turnhilla. Leč ihned k jeho slovům dodá přílepek: „Nicméně býci poukazují na pokračující růst cen a další akcionáři vidí významné zisky.“

Býk je v ekonomickém žargonu symbolem růstu. A v tomto smyslu bitcoinový server také slova Richarda Turnhilla komentuje: „Vzrůstající cena je jistě dobrá věc, v krátkodobém výhledu. K dlouhodobému zvyšování hodnoty dojde, jakmile víc lidí začne chápat povahu bitcoinu, konsenzuální systémy a jak je definována hodnota,“ uzavírá server pod mezititulkem: Všeobecné trendy, čímž ze správce gigantických aktiv zcela nenápadně udělá starou, nic nechápající strukturu.

Obrovská virtuální čísla

Na úvodní webové stránce nazvané Bitcoin News lze nalézt základní proklamaci: „Bitcoin  je digitální decentralizovaná kryptoměna… Nepodléhá žádnému centrálnímu regulátorovi jako centrální banka nebo ministerstvo financí… Bitcoin lze poslat kamkoli, téměř kdykoli, zdarma a s malým ohledem na státní hranice nebo omezení uloženém vládou či bankou.“

V kryptoměnách, kterých už je 1189, mají lidé a firmy podle webových stránek Coinmarketcap uloženo 166 miliard dolarů. Nejvíc, 98 miliard (58,5 procenta), v bitcoinech a 27 miliard v ethereumech. Za 24 hodin se zobchodují kryptoměny v hodnotě přes tři miliardy dolarů, z toho bitcoiny za 1,9 miliardy.

Co s tím? Těžká otázka a ještě těžší odpověď. Stále ještě biliony dolarů zurčících z finančních mogulů jako jsou BlackRock, Goldman Sachs, JPMorgan, Bridgewater a dalších říkají bitcoinu ne a doporučují radši uchovávat hodnotu například ve zlatě. Miliony majitelů bitcoinových, ethereumových, rippleových nebo litecoinových účtů tvrdí pravý opak.

(rek)