Zlato (oz) / USD
1 293,44
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 556,63
1,44 %
EUR / USD
1,17
0,69 %
USD / CZK
22,08
1,29 %
Zlato
Spuštění prvního podmořského dolu na těžbu zlata se odkládá

Společnost Nautilus Minerals je zatím jednou z mála firem na světě, která usiluje o těžbu nerostů – včetně zlata – pod mořskou hladinou. Má těžební práva, vyvinula technologii, ale stále chybí zásadní krok – začít těžit. Pro nedostatek financí se však nyní plánovaný rozjezd prvního podmořského dolu odkládá na začátek roku 2019.

Podmořský těžební stroj. Foto: www.nautilusminerals.com

Z nejnovějších zpráv vyplývá, že firma Nautilus Minerals musí pro nedostatek financování konsolidovat aktivity a propouštět zaměstnance. To v důsledku zpozdí plánovaný rozjezd prvního podmořského „dolu“ Solwara 1 na zlato a další nerosty, nedaleko pobřeží Papuy-Nové Guineje, na začátek roku 2019.

Firma se v minulosti musela potýkat kromě nedůvěry vůči samotnému projektu i s protesty ochránců přírody, kteří argumentovali, že těžba může poškodit podmořské ekosystémy. I přes počáteční odpor místních kmenů a papuánské vlády však nakonec firma obdržela licenci na podmořskou těžbu nerostů.

V minulých letech společnost dokonce zahájila přípravu na spuštění těžby. Zahájila stavbu těžebních strojů a pomocné hladinové plošiny, kam se bude materiál dopravovat před transportem na pevninu k samotné extrakci nerostů. Nedostatek financí ale přinutil firmu konsolidovat aktivity a omezit konstrukční práce.

Chybí zdroje financí

Firma má prozatím zajištěné překlenovací financování, s nímž může své dva hlavní investory požádat až o půl miliardy korun, které budou postupně uvolňovat po 50 milionech měsíčně. V mezidobí však musí sehnat další prostředky. V minulém roce se firmě odprodejem těžebních práv podařilo zajistit dodatečnou půl miliardu korun. Ani to však na rozjezd nákladného projektu nestačilo.

Společnost již dřív několikrát odložila avizované spuštění těžby, které bylo ještě do nedávna plánováno na začátek příštího roku. Váznoucí financování nejistého projektu tak opět oddálilo první „zářez“ těžebních souprav do mořského dna.

Nautilus Minerals však prozatím vždycky dokázala získat od investorů další finanční prostředky, jelikož samotný úspěch s odzkoušením techniky podmořské těžby slibuje vyjma zisku z prodeje nerostů také možnost prodeje vyvinutých zařízení a technologií. Společnost navíc jako jedna z prvních začala mapovat potenciální ložiska nerostných nalezišť pod mořskou hladinou a podařilo se jí tak zajistit práva na několik nejslibnějších nalezišť.

V závěrečné zprávě za minulý rok firma opakovaně upozorňuje investory na to, že jde o rizikový projekt a že kvůli jeho složitosti nemusí k začátku těžby vůbec dojít. Zda se tak společnosti podaří splnit nově oznámený harmonogram, bude známo až v průběhu dalších let.