Zlato (oz) / USD
1 347,19
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,68
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Zlato
Sklapne dluhová past?

Některá čísla jsou příliš velká na to, aby je bylo možné pochopit. To silně zneklidňuje investory jako je Frank Holmes, šéf investiční společnosti US Global Investors, která spravuje majetek v hodnotě 2,6 miliardy dolarů. Holmes ve svém posledním blogerském komentáři připomněl, že celosvětová úroveň zadlužení podle Ústavu mezinárodních financí (IIF) dosáhla v prvním čtvrtletí letošního roku 217 bilionů dolarů.

Cena zlata se v letošním roce zvýšila o 8 %. Foto: iStock

„Toto astronomické číslo se rovná 327 % světového hrubého domácího produktu. Před celosvětovou finanční krizí v letech 2008-2009 činil globální dluh jen asi 150 bilionů dolarů! Bez ohledu na to, kdo za to může, bude ze znepokojujícího rizika těžit zlato,“ píše Frank Holmes. „Cena zlata se v letošním roce zvýšila o 8 %. Navzdory rostoucím úrokovým sazbám a síle amerického burzovního trhu se zlato – jako bezpečné útočiště, jako matka všech bublin – při růstu globálního dluhu jeví jako dlouhodobý investiční případ stále jasněji,“ dodává Holmes.

Kanadská Scotiabank připomíná, že zátěž z refinancování dluhů se po návratu úrokových sazeb do normálu, bude zvyšovat. To znamená, že vlády budou mít stále míň peněz na infrastrukturu nebo sociální péči. „K tomu prudce stoupá globální úroveň důchodů, protože lidé žijí déle a růst populace – a tím i růst pracovní síly – v mnoha vyspělých ekonomikách pomaluje. V květnu Světové ekonomické fórum (WEF) odhadovalo, že do roku 2050 bude v úsporách na penze, které nejsou financovány z důchodového zabezpečení, mohlo chybět až 400 bilionů dolarů, což je nepředstavitelně velké množství,“ vypočítává Holmes. „Jen Spojené státy každoročně přispívají k důchodovému deficitu zhruba třemi miliardami dolarů,“ dodává.

Další krizová rizika

Úsilí centrálních bank podporovat hospodářský růst prostřednictvím uvolňování peněz nebylo podle Holmese právě zářivým úspěchem a ani nemůže pokračovat navždy. Navíc, téměř nulové úrokové sazby jsou právě tím, co přispělo k tak nafouknuté úrovni půjček. Kromě dluhové pasti jsou i další krizová rizika. Investoři a spořitelé by dle něj měli tyto symptomy brát jako znamení, že je čas vložit část ze svých portfolií do aktiv v bezpečném přístavu, která si historicky udržela hodnotu v dobách hospodářské kontrakce.

„Takovým aktivem je zlato, které se ve zlých časech vždy osvědčilo,“ tvrdí dlouhodobě Holmes v přesvědčení, že bublina určitě praskne. Náznaků je celá řada, ale trhy, zejména akciové, jsou k nezastavení. Ekonomika šlape ve stále světlejších výhledech obchodníků, analytiků, bank i četných ekonomů. Všichni sice cítí, že současná situace není úplně normální, nikdo však nedokáže odhadnout, co bude dál. Holmesovi na tom příliš nezáleží. Už se pojistil.

(rek)