Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Zlato
Severní Korea zatlačila na cenu zlata

Severní Korea v pondělí zveřejnila zprávu, že úspěšně vyzkoušela rakety středního a dlouhého doletu. Test byl zaměřen na ověření schopnosti nosiče velké jaderné hlavice. A cena zlata podle očekávání začala stoupat. Americké kontrakty na budoucí nákupy zlata vzrostly na 1232,20 dolaru a cena zlata k okamžitému vypořádání byla ještě o víc než dvě desítky centů vyšší.

Vztahy mezi Severní Koreou a Spojenými státy jsou otázkou pro investory. Foto: iStock

„Investoři jsou mimořádně znepokojeni,“ řekl agentuře Reuters analytik společnosti ANZ Daniel Hynes. „Vztahy mezi Severní Koreou a Spojenými státy jsou pro ně otázkou. A její zodpovězení může ještě nějaký čas trvat,“ dodal Hynes. „Trhy však nemají rády nejednoznačné zprávy, proto jsou investoři nyní opatrnější,“ doplňuje Reuters. „Cena zlata může oscilovat v úzkém rozmezí 1229 dolarů až 1237 dolarů za unci, a pak znovu klesnout na 1214 dolarů jako 9. května,“ míní technický analytik agentury Reuters Wang Tao.

Americké ekonomické údaje minulý pátek ukázaly menší pokrok, než experti očekávali. Meziměsíční růst maloobchodních cen o pouhých 0,4 procenta vyvolal obavy z dalšího vývoje americké ekonomiky.

„Zdá se, že údaje ukazují na oslabující trend. Na základě toho, co dosud můžeme posoudit, nejsou silnější data a víc než dvě zvýšení úrokových sazeb příliš pravděpodobná,“ řekla analytička společnosti Argonaut Securities Helen Lauová.

„Obchodníci očekávají téměř se stoprocentní pravděpodobností zvýšení základních úrokových sazeb americké centrální banky v červnu,“ tvrdí průzkum FedWatch skupiny CME. Zlato je vysoce citlivé na rostoucí sazby, které zvedají náklady na držení nevýnosných aktiv, jako například drahých kovů. Tím spíš, když posiluje dolar, což je měna, ve kterém se základní ceny zlata prezentují.

Nemastný neslaný komentář Reuters neodráží sentiment nizozemské banky ABN Amro. „Velké peníze sázejí na růst ceny zlata. Do konce roku dosáhne cena zlata na 1300 dolarů a v roce 2018 bude mít troyská unce hodnotu 1400 dolarů vzhledem ke stoupající globální nejistotě.“ Podle ABN Amro zvýšili velcí hráči své čisté dlouhé pozice. V překladu jde o vyčkávání na vyšší ceny zlata, které prý dozajista přijdou.

Čas jednat

Kanadská královská banka (RBC) se k Nizozemcům přidává: „Zdá se, že ceny zlata se odrazily od téměř dvouměsíčních minimálních hodnot a domníváme se, že je vhodný čas, abychom se dostali do rizikových překryvů, což je doporučení, které jsme učinili už několikrát,“ uvedla RBC Capital Markets v nedávno zveřejněné zprávě.

„Je čas jednat zejména kvůli technickým signálům a opatrnému zlatému výhledu. Korelace jsou nulové až záporné tam, kde je to důležité – akcie, úrokové sazby a dolar. To je podle našeho názoru primární pilíř budoucího zisku zlata,“ uvedli kanadští analytici, aniž se zmínili o nějakém načasování. „Volatilita (nestálost) zlata nadále klesá,“ tvrdí RBC ve svém ekonomickém výhledu.

(rek)