Zlato (oz) / USD
1 336,20
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 559,79
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,63
0,00 %
Zlato
Růst ceny zlata bude pozvolný

Dlouhodobý výhled na zlato zůstává pozitivní, a to navzdory obchodování se vzácnými kovy v blízkosti třítýdenního minima. Takový je názor nizozemské banky ABN Amro. Výhled kanadské banky RBC je skeptičtější. Domnívá se, že posilující dolar a zvyšování úroků americkou centrální bankou cenu zlata bude spíš táhnout dolů. Americká banka Goldman Sachs se na další vývoj dívá ze zcela jiného úhlu. Tvrdí, že ceny komodit včetně zlata se udrží, protože žádná nová naleziště zatím nebyla objevena. A také, že o všem se rozhodne v Číně.

Růst ceny zlata bude pozvolný. Foto: iStock

Na rozdíl od kanadské banky si ta nizozemská netroufá na posilování dolaru vsadit. Spíš věří na jeho oslabování a naopak posilování zlata v příštím roce. „Dlouhodobější vývoj ceny zlata je pozitivní, především proto, že jsme vůči americkému dolaru negativní. Naše prognóza na konci roku 2018 činí 1450 dolarů za troyskou unci,“ uvedla ABN Amro v říjnovém vydání komoditního výhledu.

Další dobrou zprávou dle nizozemské banky je, že zlato zakončí rok na klíčové psychologické úrovni 1300 dolarů. „Ceny zlata klesaly z 1357 dolarů za unci na 1260 dolarů 6. října, a to především kvůli vyšším výnosům amerických dluhopisů,“ napsala analytyčka Georgette Boeleová, jejíž specialitou jsou vzácné kovy. „Pokles ceny zlata se zastavil těsně nad klouzavým průměrem 200 dní, což je pozitivní signál. Naše prognóza: Na konci roku 2017 bude zlato stát kolem 1300 dolarů za unci.“

ECB cenu také ovlivnila

„Ceny zlata a stříbra se projevily pod tlakem silného vzestupu amerického dolaru a oslabením eura v návaznosti na zasedání Evropské centrální banky (ECB),“ doplnil technický analytik společnosti Kitco Jim Wyckoff. „Trhy z velké části reagovaly na rozhodnutí ECB, že v lednu začne snižovat svůj měsíční program nákupu dluhopisů.“

Predikce RBC ukazuje, že zlato zakončí letošní rok na 1265 dolarech za unci. Průměrná cena v roce 2017 má činit 1256 dolarů, v roce 2018 pak 1303 dolarů. Nejvíce by zlato mělo stát ve třetím čtvrtletí příštího roku, a to 1324 dolarů za unci. „Domníváme se, že zlato zůstane po zbytek roku v sestupném trendu, se zřetelným možným varováním před neočekávanými geopolitickými riziky,“

jistí se RBC.

Jiný pohled Američanů

Výzkumný tým Goldman Sachs tvrdí, že cenu zlata a dalších komodit vyžene nahoru snížení nabídky. „Jedním z nepředvídaných důsledků snahy Číny dostat se k vzácným kovům, byl nárůst čínské produkce. Tamní požadavky na kovy vzrostly z deseti procent v roce 2002 na dnešních dvacet procent celosvětové poptávky.“ Nicméně mnoho těžebních firem investovalo do průzkumu a rozvoje těžby, a to nejen v Číně, teprve nedávno.

„Těžební společnosti dnes využívají své zisky spíš pro navracení kapitálu než na investice. Globální rozvoj těžby se zpomalil. Ze stovky nejvýznamnějších ložisek na světě zahájilo činnost víc než 60 procent v minulém století,“ upozorňují analytici Goldman Sachs. Mnohé z významných těžebních aktiv tedy jasně stárnou.

„Bude-li cenová odezva podobná tomu, co jsme v roce 2016 viděli v případě železné rudy a uhlí, může být růst cen komodit v letech 2018-20 významný,“ mají jasno experti banky. Klíčovým faktorem, který podpoří tento výhled, bude poptávka po komoditách. Jako největší světový spotřebitel pak vývoj určí Čína.

(rek)