Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Zlato
Rusové dál hromadí zlaté rezervy

Ruská centrální banka i v únoru posílila své zlaté rezervy. Ke svému zlatému pokladu přidala 9,33 tuny zlata, což je ale méně než v lednu nebo v listopadu minulého roku. Celková zásoba zlata tak podle aktuálních dat stoupla na 1654,4 tuny. V celkovém pořadí zemí s největším množstvím zlata v devizových rezervách se ale nic nezměnilo. Rusové jsou stále na šestém místě za Čínou (1842,6 tuny) a před Švýcarskem (1040 tun).

Čína od října minulého roku do svých zlatých rezerv nepřidala ani unci, zatímco Rusové za celý rok uložili do sejfů 200 tun. Foto: iStock

Pokud by se Rusové chtěli ještě letos posunout před Čínu, museli by měsíčně svůj zlatý poklad navyšovat o zhruba 19 tun, což v možnostech ruského impéria je. V lednu například navýšilo zlaté rezervy o víc než 31 tun.

Spekulace o tom, že Rusko brzy Čínu předstihne, se vyrojily, když vyšlo najevo, že Čína od října minulého roku do zlatých rezerv nepřidala ani unci. Rusové za loňský rok uložili do střežených sejfů 200 tun.

Zato Spojené státy na své zlaté zásoby nesáhly od roku 2006, kdy vláda vykázala snížení rezerv ve zlatě o 1,6 tuny na současných 8133,5 tuny. Zatímco USA, Německo, Itálie i Francie drží své devizové rezervy převážně ve zlatě (víc než 65 procent) ruské zásoby zlata pokrývají rezervy pouze ze 16 procent, čínské dokonce jen z 2,3 procenta.

Lepší čísla nejsou k dispozici

Server londýnského obchodníka se zlatem Sharps Pixley ale tvrdí, že údaje dodávané z Číny je třeba brát s opatrností, protože už se v minulosti stalo, že nejlidnatější země světa přidávala zlato do svých rezerv skrytě.

„Centrální banka ho evidovala na externích účtech a teprve po aktualizaci dat v pěti nebo šestiletých intervalech ho uvedla ve své bilanci. Oficiálně sice v červenci 2015 ohlásila, že bude zveřejňovat měsíční pohyby na svých zlatých účtech, ale kdo ví, jak to ve skutečnosti je?“

Všechna uváděná čísla vycházejí z dat Mezinárodního měnového fondu (MMF), kterému je dodávají členské země. „I pravdivost těchto údajů je s otazníkem, protože řada zemí nahlásila leasingové operace se zlatem, které tak účetně zůstává v rezervách, ale ve skutečnosti nemusí být k dispozici. Nečlenské země nemusí ohlašovat nic,“ dodává Sharps Pixley. „Tak musíme vzít za vděk čísly z MMF, protože lepší nejsou k dispozici.“