Zlato (oz) / USD
1 336,20
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 559,79
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,63
0,00 %
Zlato
V Rusku vzniká trh se zlatem

Ruská centrální banka začne nakupovat zlato do svých devizových rezerv na moskevské burze. Od 1. listopadu bude zveřejňovat své nabídky na nákup zlata v průběhu běžných obchodních seancí. Centrální banka ale zároveň oznámila, že kromě těchto nákupů si bude i nadále pořizovat zlato také na mimoburzovním trhu. Jako důvod vstupu na burzu uvedla, že účelem je rozvoj organizovaného trhu s drahými kovy a také zvýšení počtu účastníků trhu.

Ruská centrální banka začne nakupovat zlato do svých devizových rezerv na moskevské burze. Foto: Shutterstock

Nákupní nabídky budou zveřejňovány třikrát během pětiminutových intervalů v běžných tržních cenách. Nabídky budou vycházet z ranní ceny londýnského tvůrce trhu LBMA (London Bullion Market Association) přepočítané na ruble. Budou se řídit aktuální tržní cenou, ale nikdy nepůjdou nad dolarový ekvivalent ceny LBMA. Oznámení regulátora přinesla agentura TASS.

Podle agentury Reuters ruská centrální banka dosud kupovala zlato do svých devizových rezerv pouze na mimoburzovním trhu. „Již pět let je mezi všemi centrálními bankami na světě lídrem v přírůstcích zlatých rezerv. V loňském roce zakoupila 201 tun zlata a v roce 2017 plánuje opět přikoupit kolem 200 tun zlata,“ konstatovala agentura.

K 1. říjnu činily devizové rezervy ve zlatě 73,6 miliardy dolarů. Před deseti lety to bylo pouhých osm miliard dolarů. Centrální banka se postupně zbavuje zejména evropské měny a nahrazuje ji zlatem. Podíl eur v devizových rezervách klesl během poslední dekády ze 40 na 26 procent.

(rek)