Zlato (oz) / USD
1 347,18
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,74
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Zlato
Rusko v září koupilo přes 30 tun zlata

Nikdo jiný neshromažďuje zlato takovým tempem jako ruská centrální banka. Podle oficiálních dat Mezinárodního měnového fondu v posledních dvou letech přidala do svých rezerv 200 tun a letos tomu určitě nebude jinak. Nejnovější hlášení z Ruska hovoří o 34,2 tuny zlata přidaného do sejfů v září. Letos tedy celkem už 163 tun.

Rusko v září koupilo přes 30 tun zlata. Foto: Shutterstock

„Zdá se, že Rusko by mohlo zintenzivnit své zlaté akvizice, aby oněch 200 tun letos překročilo. Stačí mu už jen 37 tun. Ruské měsíční nákupy se však značně liší,“ uvedl server londýnského obchodníka se zlatem Sharps Pixley.

Rusové tedy aktuálně mají 1779 tun zlata, což je řadí na šesté místo na světě. Na pátou Čínu jim chybí 64 tun. Mnozí odborníci jsou ale přesvědčeni, že zveřejněné čínské rezervy jsou podstatně podhodnocené, protože čínská centrální banka o svých zlatých rezervách už řadu měsíců neinformovala, přesněji řečeno uvádí nulový nárůst. A to navzdory tomu, že Čína těží nejvíc zlata na světě a rovněž se tam nejvíc zlata dováží.

Petrojuan má nahradit petrodolar

Rusko je třetím největším těžařem a tlačí se na druhé místo Austrálie, přičemž obě země stále svou těžbu zvyšují. V loňském roce Rusko podle analytiků společnosti Metals Focus vyprodukovalo zhruba 274 tun zlata, takže se zdá, že tamní centrální banka kupuje přibližně 70 procent národní produkce.

Obecně se soudí, že zvyšování zlatých rezerv je jedním ze způsobů, jak snížit ruskou závislost na americkém dolaru. Rusové se obávají, že by mohli být pod tlakem Spojených států vyloučeni ze západního finančního systému. Vzhledem k tomu, že ropa a plyn jsou klíčovým zdrojem ruských zahraničních příjmů, pokouší se tyto komodity prodávat spolu s výstavbou přeshraničních plynovodů do Číny za čínské juany.

Petrojuan má být údajně směnitelný za zlato a být rozhodujícím prvkem budoucích globálních finančních změn. „Rusko a Čína se domnívají, že zlato sehraje v nadcházejících letech nesmírně významnou roli v globálním financování,“ vysvětluje Sharps Pixley.

(rek)