Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Zlato
Rusko dalo do rezerv veškeré vytěžené zlato

Rusko dál zkracuje náskok Číny na pátém místě na světě mezi největšími držiteli zlata ve svých oficiálních devizových rezervách. Podle březnových údajů ruské centrální banky se zlatý poklad v minulém měsíci rozrostl o 24,9 tuny na celkových 1679 tun, takže nyní chybí už jen asi 164 tun k dostižení oficiálně vykázaného množství zlata v čínských rezervách.

Rusko dalo do rezerv veškeré vytěžené zlato. Foto: Shutterstock

Od října už Čína do zlaté rezervy nepřisypala ani unci, a pokud bude tento trend pokračovat, Rusko by mohlo do konce roku překonat oficiálně uváděnou zlatou rezervu Číny.

Ruská čísla z března uvádějí, že v únoru navýšila centrální banka rezervy o víc než 9,3 tuny, v lednu o 31,1 tuny, v prosinci loňského roku byl přírůstek nulový. Celkově země přidala v prvním čtvrtletí o něco víc než 65 tun, což je zhruba veškeré vytěžené zlato v Rusku za toto období. V loňském roce podle odhadů společnosti Metals Focus Rusko vykutalo zhruba 274,4 tuny zlata.

Londýnská společnost Sharp Pixley na svých webových stránkách ale zpochybňuje údaje, které pocházejí z Číny. „Nejspíš bychom čínské údaje neměli považovat za nominální hodnotu, ta může být mnohem vyšší, než naznačují oficiální čísla. Čína výši svých zlatých rezerv začala oznamovat až od července 2015. To znamená kvůli vyšší transparentnosti zhruba rok předtím, než se v říjnu loňského roku začalo s inkluzí čínského jenu do zvláštních práv čerpání Mezinárodního měnového fondu. Od zařazení čínské měny do koše světových měn však země už o žádném zvýšení zlatých rezerv neinformovala. Cynik by mohl naznačit, že se Čína vrátila ke starým způsobům a bude oznamovat výši svých zlatých rezerv, jak se jí to bude hodit.“

(rek)