Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Zlato
Průmysl koupil víc zlata než centrální banky

Zhruba stejné množství zlata, které nakoupí za jedno čtvrtletí centrální banky do svých devizových rezerv, spotřebuje i technologický průmysl. Celková průmyslová poptávka po zlatě, což se týká především elektrotechnického odvětví, jen za první čtvrtletí činila 78,5 tuny. Centrální banky ho nakoupily 76,3 tuny.

Čistě „elektronická“ poptávka po zlatě meziročně vzrostla o čtyři procenta. Foto: iStock

Čistě „elektronická“ poptávka po zlatě meziročně vzrostla o čtyři procenta, ale proti minulému čtvrtletí klesla o osm procent. Zlato se využívá zejména k tištěným spojům u paměťových čipů, avšak pokračující snaha snižovat průměr těchto spojů naznačuje, že sektor spotřebu zlata v tomto směru letos zřejmě omezí. Navzdory tomu, že se zlato nově využívá u bezdrátových dobíječek smartphonů a v dalších snímačích mobilních telefonů, což by naopak mělo vést ke zvýšené poptávce.

Potvrzuje to dosavadní vývoj v odvětví bezdrátových technologií, v němž spotřeba zlata stoupá. V elektronice se ho v prvním čtvrtletí spotřebovalo 62,1 tuny, o čtyři procenta víc než před rokem. Růst spotřeby zlata vychází z rozšiřování bezdrátových funkcí smartphonů a z rozvoje paměťových čipů. Očekává se, že chytré telefony se v blízké budoucnosti bez možnosti bezdrátového dobíjení neobejdou. A bezdrátové dobíječky se zatím neobejdou bez desek se zlatými plošnými spoji (PCB).

Samotné chytré telefony využívají zlato v laserových diodách na bázi polovodičů (VCSEL), které se používají u 3D senzorů a 3D video aplikací. Ve flash čipech slouží ke zvýšení paměťové kapacity, k úspoře prostoru, nižším nákladům na gigabajt a větší trvanlivosti. IPhone 8, který by se měl prodávat ještě letos, by tyto technologie měl již obsahovat a přispět tak k obnovení klesající poptávky po smartphonech.

Věda a průmysl

V automobilovém průmyslu se zlato využívá v oblasti LED technologií. Růst poptávky po tomto kovu v infračerveném LED zařízení k osvětlení automobilů zatím nestačila vykompenzovat nově zaváděná technologie CSP (Chip Balance Packaging). Tato technologie lépe odolává vibracím a je vlídnější k životnímu prostředí. Má také výhodu snížené velikosti, a protože nepoužívá zlato, stojí míň.

Nové zdroje poptávky po zlatě přinášejí vědecké objevy. Američtí a britští vědci zveřejnili v renomovaném časopise Science článek, který popisuje nový zlatý katalyzátor vyráběný v Číně. Částice zlata v něm slouží ke vzniku chemicky čistých průmyslových surovin, jež nabízejí oboru nové možnosti. Vědci z Missouri University of Science and Technology zase vyvinuli nový způsob využití zlata v přenosové technologii. Nanášením tenkých vrstev zlata na krystaly křemíku dokázali zachovat všechny pozitivní vlastnosti křemíku a současně mu dodat přednosti zlata v oblasti odolnosti a flexibility.

Meziroční oživení poptávky po „elektronickém“ zlatě podle údajů WGC (sdružení nejvýznamnějších těžařů zlata) zaznamenalo několik klíčových asijských trhů: Čína vzrostla zhruba o sedm procent, ač z nízkého základu, zatímco stabilní odběratel Tchajwan přidal jedno procento. Jižní Korea se těšila z růstu výroby PCB a paměťových čipů, spotřeba zlata tam stoupla zhruba o tři procenta. Zatímco celková spotřeba zlata v průmyslu stoupla o tři procenta (elektronika 62,1 tuny, ostatní průmysl 12,1 tuny), pokles zaznamenali dentisté. Jejich spotřeba zlata se snížila o pět procent na přesto neuvěřitelných 4,3 tuny za pouhé čtvrtletí.

(rek)