Zlato (oz) / USD
1 313,85
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 163,44
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,67
0,00 %
Zlato
Prodejem zlata rafinerii prala narkomafie peníze

Dva obchodníci z Miami, kteří pracovali pro významného amerického dovozce jihoamerického zlata, byli obviněni z praní špinavých peněz pro narkomafii ve výši 3,6 miliardy dolarů. Samer Barrage a Juan Granda u federálním soudu v Miami připustili, že dovezli nelegálně vytěžené zlato z Peru a dalších jihoamerických zemí do Spojených států, což by je mohlo přivést do vězení až na 10 let.

Oba muži, kteří do Jižní Ameriky často cestovali, pašování zlata v období od ledna 2013 do března 2017 pro rafinerii NTR Metals v Miami přiznali. Foto: Shutterstock

Oba muži, kteří do Jižní Ameriky často cestovali, pašování zlata v období od ledna 2013 do března 2017 pro rafinerii NTR Metals v Miami vlastněnou společností Elemetal z Dallasu přiznali. Zlato kupovali od peruánských obchodníků s drogami, upláceli tamní úředníky a padělali dokumenty. V rámci své obhajoby souhlasili s tím, že budou na rozšiřujícím se vyšetřování jednoho z největších projektů na praní špinavých peněz v historii jižní Floridy spolupracovat.

Podle žalobců jeden z firemních kolegů Samera Barrageho, Juana Grandeho a ještě jednoho zaměstnance NTR před takovými nákupy zlata varoval, ti to však ignorovali. Za společnost Elemetal padělali doklady od řady předních peruánských společností za účelem nákupu a importu zlata v hodnotě 400 milionů dolarů. Celkově však zaměstnanci NTR jen v roce 2013 různými způsoby nakoupili zlato např. od fiktivních sběratelů drahých kovů v Peru za miliardu dolarů.

Amazonské zlato

Peruánské úřady pak proti pašeráckým obchodům začaly bojovat a některé zásilky určené pro NTR v Miami zabavily. Vyšetřování poté ukázalo na hlavní roli Miami jako mezinárodního obchodního centra s nelegálním zlatem, přičemž většina drahých kovů byla dovezena do Spojených států přes mezinárodní letiště právě firmou NTR Metals.

„Trojice obžalovaných se soustředila na obchodníky s drogami z Jižní Ameriky a další zločince podezřelé z praní miliard dolarů prostřednictvím nezákonně těženého amazonského zlata. Zajišťovala výkup a dopravu zlata až do konečného cíle, rafinerie Elemetalu v Ohiu. Zatím obhájci se žalobci vyjednávají o dohodě pro dva obžalované, třetí zaměstnanec NTR Renato Rodriguez se rozhodl čelit soudnímu přelíčení, které je stanoveno na únor. Zatím byl propuštěn na kauci 100 tisíc dolarů,“ uvedl deník Miami Herald, který o kauze podrobně informoval.

Prokurátoři tvrdí, že obžalovaní nakoupili zlato z ilegálních dolů v amazonském deštném pralese. Zařídili jeho rafinování a další prodej. Zisk pak obchodníkům s drogami a jiným kriminálníkům v Jižní Americe přeposílali elektronicky. Narkobaroni tak přeměňovali svůj zisk z prodeje kokainu na vypranou hotovost. Prokurátoři však zadržené z drogových trestných činů neobvinili.

Odpovědnost nesou tři zaměstnanci

Americké celní záznamy ukazují, že NTR dovezla nelegální zlato ve výši 3,6 miliardy dolarů prostřednictvím „rotující řady latinskoamerických zemí“. Podle FBI za to nesou odpovědnost tři zaměstnanci společnosti NTR. Společnost NTR ani mateřská Elemetal však obviněny nebyly. Společnosti Elemetal ale byla pozastavena činnost v nákupu, rafinování a prodeji zlata na burzách drahých kovů.

K zatýkání pachatelů došlo v polovině března. Absolventa Floridské státní univerzity Grandu (35) narozeného v Ekvádoru, zatkli v domě jeho matky v Cutler Bay. Soudce vzhledem k riziku jeho útěku návrh na kauci zamítl. Barrage (39) narozený v Londýně, byl federálními agenty zadržen v Kolumbii, kam odletěl na čtyřdenní služební cestu po Grandově zatčení. Žalobci ho obvinili z útěku ze země. Renato Rodriguez (42) narozený v New Yorku byl propuštěn na kauci.

(rek)