Zlato (oz) / USD
1 336,20
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 559,79
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,63
0,00 %
Zlato
Proč centrální banky schraňují zlato

Je to skoro pět desetiletí od doby, kdy americký prezident Richard Nixon zrušil zlatý standard. Přinutila ho k tomu nutnost financování války ve Vietnamu a peněžní zásoba krytá zlatem k tomu nestačila. Centrální banka proto musela tisknout další už nekryté dolary, aby udržela americkou ekonomiku v běhu. A tak od roku 1971 byla cena zlata zafixována na 35 dolarů za troyskou unci a poté byly všechny ostatní světové měny uvázány na takto ohodnocený dolar.

Proč centrální banky schraňují zlato. Foto: Shutterstock

A byl tu ještě jeden důvod k odpoutání dolaru od zlata. Po druhé světové válce ekonomiky Evropy a Asie vzrostly natolik, že množství dolarových aktiv ve světě daleko překročilo stanovenou směnnou hodnotu zásoby zlata v USA. Jakýkoli run mezinárodních investorů na banky by způsobil kolaps celého finančního systému. I proto se prezident Richard Nixon rozhodl ukončit možnost výměny dolarů za zlato.

Toto oddělení amerického dolaru od zlata však neznamená, že by se centrální banky vzdaly vlastnictví nejvzácnějšího kovu, i když by to tyto instituce v nynější digitální éře zřejmě chtěly udělat. Podle deníku Financial Times centrální banky v současné době drží více než 31 tisíc tun zlata. To je o padesát procent víc než zhruba 20 tisíc tun vlastněných americkou rezervní pokladnou po druhé světové válce, což je obecně považováno za největší zásobu zlata v historii lidstva. Dnes USA vlastní “jen“ 8133 tun zlata.

Koupě zlata jako forma pojištění 

Růst zásob zlata v centrálních bankách (s výjimkou Česka, Austrálie, Kanady a Nového Zélandu) slouží především k zajištění vůči americkému dolaru. „Vzhledem k tomu, že centrální banky na celém světě za poslední půlstoletí výrazně zvýšily svá dolarová aktiva (opět s výjimkou ČNB), kupují nyní zlato jako formu pojištění proti slabšímu dolaru v budoucnu. Zabezpečením proti možnému snižování nadřazenosti dolaru prostřednictvím bilanční expozice zlata tyto banky následují čínskou měnovou politiku,“ uvedl bloger Everett Millman na serveru Gainesville Coins.

Podle všech dostupných informací jsou nyní největší shromažďovateli zlata: Rusko, Čína a Kazachstán – země, které se mohou chlubit největšími státem vlastněnými zlatými doly na světě. „To dává smysl vzhledem k současnému nejistému prostředí pro jejich státní pokladny a finanční firmy. Proto také jsou tamní centrální banky hladové pro hmatatelných aktivech, která generují jistou návratnost, než aby se spoléhali výlučně na cenné papíry, což se ze dne na den zdá být riskantnější. O tom, že zlato je považováno za stabilní bohatství, svědčí skutečnost, že se jeho zásob centrální banky nevzdávají,“ argumentuje Millman.

(rek)