Zlato (oz) / USD
1 347,19
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,68
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Zlato
Powell ve stopách Yellenové

Zlato podražilo o deset dolarů za troyskou unci hned den po zprávě, že prezident Donald Trump navrhne Jerome Powella do funkce předsedy americké centrální banky (Fed). Následujícího dne se však vrátilo k ceně kolem 1275 dolarů, kolem které osciluje už bezmála měsíc. Zřejmě je to tím, že se žádná revoluce nečeká a Powell podle všech známek naváže na současnou strategii Janet Yellenové postupného zpřísňování politiky Fedu.

Zlato dosáhlo v letošním roce zisku zhruba 11 procent i přes dvojí zvýšení úrokových sazeb. Foto: iStock

Zlato dosáhlo v letošním roce zisku zhruba 11 procent i přes dvojí zvýšení úrokových sazeb. A navzdory tomu, že Fed podnikl první kroky při analýze deficitu USA ve výši 4,5 bilionu dolarů, ke kterému mocně přispěl bezprecedentní program tištění peněz ve snaze oživit světovou ekonomiku.

Minulý týden Bank of England zvýšila po více než deseti let úrokové sazby, přičemž ale naznačila, že s dalším nárůstem bezprostředně nepočítá. A to výsledky britské ekonomiky v mnoha směrech dokáží předčít vzestup amerického hospodářství. Nicméně to žádný otazník u plánu centrální banky zvýšit v prosinci úrokové sazby v USA nevyvolává.

„Nový šéf Fedu bude pokračovat ve šlépějích Yellenové,“ konstatoval pro agenturu Bloomberg Bob Haberkorn, tržní stratég společnosti RJO Futures v Chicagu. „Bude to pravděpodobně pokračování stejného scénáře jako v posledních dvou letech. Případný růst ceny zlata bude až do prosincové schůzky guvernérů Fedu limitován. Bude se zdráhat posílit své pozice, pokud ovšem nenastane nějaká geopolitická událost.“

Na řadě je Senát

Americká centrální banka podle mínění agentury Bloomberg modernizovala své hodnocení ekonomiky a posílila očekávání prosincového nárůstu úrokových sazeb. V listopadu se očekává také pokrok v řešení amerického deficitu. Investoři však podléhají určité nejistotě ohledně vyhlídek na snížení korporátních daní. Jeho projednávání ve Sněmovně reprezentantů teprve začalo.

„Republikáni budou projednávat i rozsáhlé změny podmínek pro podnikání a rovněž i individuální daně. To okamžitě odsunulo problém rozpočtového deficitu do opozice,“ komentuje současný stav Bloomberg.

Powellovo jmenování do nejvýznamnější funkce ve finančním světě ještě podléhá schválení Senátu. Washingtonský rodák, který je členem Fedu od roku 2012, po celou dobu podporoval měnově politická rozhodnutí centrální banky. Teď bude tuto instituci přebírat v poměrně náročné době, protože inflace se stále drží pod cílovou dvouprocentní metou, zatímco ceny aktiv jsou na úrovních, které centrální bankéři považují přinejmenším za impozantní.

I když se s politikou současné předsedkyně Fedu její pravděpodobný nástupce většinou ztotožňuje, vybral si ho prezident Trump zřejmě proto, že bude přístupnější v otázce snížení tvrdé regulace bankovního sektoru zavedené po finanční krizi před deseti lety.

(rek)