Zlato (oz) / USD
1 291,63
0,11 %
Zlato (oz) / CZK
28 152,22
0,04 %
EUR / USD
1,18
0,11 %
USD / CZK
21,80
0,06 %
Zlato
Podivné obchody se zlatem mezi Ankarou a Dubají

Mezi Tureckem a Spojenými arabskými emiráty dochází k podivným obchodům se zlatem. Turecký statistický institut (TUIK) uvedl, že v prvním čtvrtletí bylo dovezeno zlato v hodnotě 2,7 miliardy dolarů. Víc než polovina tohoto dovozu v hodnotě 1,4 miliardy dolarů pochází z emirátů. Na druhé straně Turecko ve stejném období vyvezlo do emirátů zlato v hodnotě 1,7 miliardy dolarů.

Podivné obchody se zlatem mezi Ankarou a Dubají. Reprofoto: al-monitor.com

Celkový vývoz zlata z Turecka podle statistického institutu dosáhl v lednu hodnoty 531 milionů dolarů, v únoru 619 milionů a v březnu 740 milionů, z toho do emirátů zlato za 400 milionů dolarů v lednu, 581 milionů v únoru a 678 milionů v březnu. Ve stejném čtvrtletí činily dovozy zlata z emirátů do Turecka po lednové nule v únoru 507 milionů dolarů a v březnu 692 milionů dolarů. „Blízkost dovozních a vývozních čísel sotva mohla uniknout pozornosti. Vypadá to, jako kdyby stejné zlato přicházelo mezi oběma zeměmi,“ píše středovýchodní server Al-Monitor a hledá možné souvislosti.

Spojené arabské emiráty například zajišťovaly výměnu ropy se zlatem mezi Íránem a Tureckem. Po ukončení sankcí zlato z emirátů, potažmo z Turecka, skutečně odcestovalo do Íránu. Podle březnových údajů TUIK se také emiráty staly druhým největším příjemcem tureckého exportu po Německu. Mají s tím zásilky zlata mezi oběma zeměmi něco společného?

Zlaté rezervy stouply

Turecké devizové rezervy rychle roztávají, avšak zásoba zlata se v centrální bance od počátku roku zvýšila o 50 tun. Podle nejnovějších údajů oficiální zlaté rezervy Turecka vzrostly z 377,1 tuny na konci roku 2016 na 427,8 tuny. V důsledku toho se Turecko přesunulo z 15. na 13. místo mezi zeměmi s globální zlatou rezervou. Zato devizové rezervy centrální banky klesly na 102,7 miliardy dolarů ke konci dubna ze 122 miliard v srpnu 2016.

Podle mezinárodních standardů by devizové rezervy měly pokrýt minimálně čtyři až šest měsíců veškerého dovozu. Pokud pokrytí klesne na tři měsíce, považuje to Mezinárodní měnový fond za vážné ekonomické riziko. Vzhledem k tomu, že roční dovoz Turecka činí zhruba 200 miliard dolarů a jeho celkové rezervy činí 102 miliardy dolarů, ještě to není na alarm, ale na varovný signál ano. „Pokles devizových rezerv nastává v době, kdy se zvedly zlaté obchody, zejména se Spojenými arabskými emiráty,“ poznamenává Al-Monitor.

Zlato dál pod matrací

V prosinci, kdy se turecká lira ocitla ve volném pádu proti dolaru, prezident Erdogan vyzval občany, aby podpořili národní měnu výměnou svých devizových úspor za turecké liry nebo zlato. Přesto se zdá, že jen málokdo poslechl, protože v komerčních bankách nedošlo k žádnému poklesu uložených deviz. V době hospodářského kymácení pak turecká vláda navrhla několik způsobů jak zlato od občanů vymámit. Například vydáním dluhopisů denominovaných ve zlatě nebo úročením uloženého zlata v centrální bance.

Zlato spolu s devizami jsou v Turecku nejpopulárnější formou úspor. Jsou brány jako štít proti inflaci a oslabení národní měny. „Podle místopředsedy vlády Mehmeta Šimseka, který je odpovědný za ekonomiku, mají dnes turečtí občané doma pod matrací úspory ve výši zhruba 100 miliard dolarů. Někteří experti ale tvrdí, že Turci se nedají zlomit. Veterán finančních trhů v Turecku Nasrullah Ayan říká, že po úsporách v podobě zlata už bažil stát v minulosti. Ani sliby vysokých výnosů však nikdy nezabraly,“ uvádí Al-Monitor.

Co se skrývá za pohybem zlata mezi Dubají a Ankarou neobjevil ani Al-Monitor. A tak se spokojil s karikaturou, kde na obou stranách obrázku leží dvě stejné hromádky zlata. Nikam se nestěhují. A jeho pohyb ukazují pouze směrovky v národních barvách.

(rek)