Zlato (oz) / USD
1 336,20
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 559,79
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,63
0,00 %
Zlato
Nepál není konečná

Policejní jednotka z hlavního města Nepálu Káthmándú, Metropolitan Crime Division, čekala několik hodin, než zadržela auto a jeho 24letého řidiče směřujícího od nepálské severní hranice do metropole. Vůz pak byl odvezen do asi pět kilometrů vzdálené policejní stanice, kde čtyři policisté několik hodin asistovali mechanikům, kteří z vozu vypreparovali 88 kilogramových cihel zářícího žlutého kovu. Celková hodnota: 4,2 milionu dolarů.

Roční poptávka po zlatě je v Indii podle údajů marketingové organizace těžařů zlata WGC 800 až 900 tun. Foto: iStock

Ačkoli to byl největší zátah proti obchodu s podloudným zlatem od roku 1998, nebyla celá akce nijak neobvyklá. O čtyři dny dříve policie zatkla sedm mužů – tři v Káthmándú a čtyři na jihu země ve městě Janakpur poblíž indické hranice – a zabavila jim 14 kg nelegálního zlata. Možná to měla poněkud jednodušší proto, že pašeráci jsou nuceni využívat jediné funkční silniční spojení mezi Nepálem a Čínou.

Nepál ovšem nebývá konečnou stanicí pašeráků. Slouží většinou jako tranzitní země mezi Čínou a Indií, dvěma největšími spotřebiteli zlata na světě. „Většina nelegálního zlata pochází z Číny,“ konstatoval japonský ekonomický deník Nikkei vlastněný The Financial Times.

Zatímco roční poptávka po zlatě je v Indii podle údajů marketingové organizace těžařů zlata WGC 800 až 900 tun, v loňském roce z toho bylo zhruba 140 až 160 tun zlata do země přepraveno ilegálně. To představuje nárůst oproti 120 tunám o rok dříve. Jedním z hlavních faktorů podporujících pašování zlata do Indie byl prudký nárůst dovozního cla na 10 procent, zatímco v roce 2012 to byla pouhá dvě procenta.

Inflační zajištění

Hinduistické festivaly Dussehra a Diwali v září a říjnu v Indii vždy znamenají rapidní nárůst prodeje zlata, protože patří k tradici obdarovávat příbuzné zlatými šperky. Tržby zlatníků se také zvyšují během svatební sezóny, která trvá od listopadu do prosince. Pro drtivou většinu Indů znamená zlato životní jistotu, a tudíž i štěstí. Bezcita by to označil za zajištění proti inflaci. Podle neoficiálních odhadů vlastní Indové přes 20 tisíc tun žlutého kovu, což je trojnásobek zlatých rezerv USA.

Ačkoli většina Nepálců jsou rovněž hinduisté, většina z nich si nemůže zlato dovolit. Avšak 1800 km porézní hranice mezi Indií a Nepálem některým poskytuje obživu v oboru pašeráctví. Až do začátku roku 2015 pašeráci používali hraniční přechod Tatopani severovýchodně od Káthmándú, ale od velkého zemětřesení, které hraniční přechod poškodilo, se pašeráci přesměrovali na Rasuwagadhi, severozápadně od hlavního města. Za posledních šest měsíců nepálská policie zabavila 173 kg zlata, přičemž největší část putovala právě přes Rasuwagadhi.

Celnice pod stanem

Ve snaze omezit pašování vytvořila nepálská vláda vyšetřovací komisi pod vedením ředitele oddělení cel. Policie také zpřísnila dohled na 13 kontrolních stanovištích na 120 kilometrech silnice z Rasuwagadhi do Káthmándú.

Po otázce deníku Nikkei na nárůst záchytů zlata na přechodu Rasuwagadhi si mluvčí celníků Kul Raj Jnawali postěžoval: „Naši celníci pracují v plechových boudách. Nemají žádný rentgenový přístroj. Není tam ani žádná budova. Čínské celní orgány naopak disponují veškerým potřebným vybavením k odhalování pašovaného zlata, včetně rentgenových přístrojů prosvěcujících celá vozidla. Požádali jsme příslušné ministerstvo o výstavbu kancelářské budovy už před třemi lety, ale nevíme, jestli a kdy stavba vůbec začne.“

Pohled na čínskou hraniční budovu je skutečně impozantní. Obrovská několikapatrová budova září bělostí na úpatí skály, do jejích útrob se vejdou celé kamiony. Nepálští celníci a vojáci úřadují pod širým nebem na druhé straně mostu, který oba státy spojuje. V boudě z vlnitého plechu a v pouťovém plátěném stánku.

(rek)