Zlato (oz) / USD
1 293,44
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 556,63
1,44 %
EUR / USD
1,17
0,69 %
USD / CZK
22,08
1,29 %
Zlato
Mít zlato v rezervách, nebo ne?

Česká národní banka (ČNB) v letech 1997 a 1998 odprodala většinu zlata z devizových rezerv s odůvodněním, že při hodnocení likvidity, bezpečnosti a výnosu přestalo zlato vyhovovat jejím potřebám. ČNB ale nebyla jedinou měnovou autoritou, která se rozhodla změnit svůj pohled na zlato a jeho úlohu ve správě devizových rezerv. Objevily se i jiné centrální banky, které mají na zlato jiný názor, než většina Evropy. Z těch významných ekonomik jde o Velkou Británii, Kanadu, Nový Zéland a částečně i Austrálii, tedy výlučně o země Commonwealthu.

Ve skladech Bank of England je uskladněno asi 400 000 zlatých ingotů v hodnotě převyšující 100 milionů liber šterlinků. Reprofoto: edu.bankofengland.co.uk

Vláda Velké Británie se v roce 1999 rozhodla prodat velkou část zlatého pokladu a nahradit ho košem měn v tomto poměru: 40 % dolarů, 40 % eur a 20 % jenů. Britské zlaté rezervy uložené u Bank of England tak během prodejních aukcí, které se konaly až do roku 2002, klesly z původních 715 tun o 395 tun.

Podle objemu je však Británie stále ještě v popředí světového žebříčku na 17. místě. Graham Yong, senior manažer devizové divize v Bank of England, ke změně britského názoru na devizové rezervy řekl: „Držíme v rezervě takové množství zlata, abychom dosáhli návratnosti investice tím, že jeho část půjčujeme trhu.“

Dodejme, že podle údajů britské centrální banky je v jejích skladech uskladněno asi 400 000 zlatých ingotů v hodnotě převyšující 100 milionů liber šterlinků. Žádné zlato ale bance nepatří. Uložila si je zde britská vláda a centrální banky jiných zemí.

Commonwealth má své rezervy ve zlatých dolech

Kanada postupovala ještě agresivněji. Zlatý standard v Kanadě platil od roku 1853 do roku 1999. Pak nastal zlom. Bank of Canada se rozhodla prodat všechny své zlaté rezervy a nyní v této kolonce skutečně vykazuje nulu. Úplně totéž tehdy provedl i Nový Zéland. „Ekonomické důvody, které obě země přivedly k rozhodnutí zbavit všech svých zlatých rezerv, zůstávají nejasné,“ konstatoval ekonomický server FX Empire.

Austrálie je mohutnou ekonomikou silně zaměřenou na těžbu zlata. Přesto má v rezervách pouze 79,9 tuny, což je 5,8 % objemu devizových rezerv. Austrálie od roku 1999 do letoška zlaté rezervy jen neznatelně zvýšila o 150 kilogramů. Zde je ovšem třeba poznamenat, že jak Kanada, tak i Austrálie patří k nejbohatším zemím v oblasti těžby zlata. Austrálie je druhým největším producentem na světě s roční těžbou 270 tun, Kanada je se 170 tunami ročně pátá.

Místo zlata dluhopisy

ČNB našemu serveru již dříve sdělila, že její motivací pro výprodej zlata bylo výnosy z těchto prodejů převádět na investice do cenných papírů, především dluhopisů. „Vyměnit nelikvidní a z hlediska stability ceny rizikovou investici, která navíc nenese běžný úrok, za relativně stabilní a vyšší úrokové výnosy,“ uvedl mluvčí ČNB Marek Zeman. „Prodejem zlata ČNB získala v předmětné době vyšší likviditu a vyšší stabilitu výnosů, což jsou prioritní požadavky na devizové rezervy,“ doplnila Kateřina Bartůšková z odboru komunikace ČNB.

Nyní má ČNB v sejfech 9,62 tuny zlata, při rozdělení federace to bylo 69,5 tuny. „Centrální banky ve vyspělých státech mají v průměru více než 30 procent svých devizových rezerv ve zlatě. Například eurozóna má podíl zlata v rezervních aktivech 54,5 %. Česká republika jen necelých půl procenta,“ konstatoval David Marášek, analytik akciové společnosti Zlato, který počítal, že pokud bude ČNB pokračovat v současném tempu snižování zlatých rezerv, za dvacet let nebude v sejfech vůbec žádné zlato.