Zlato (oz) / USD
1 347,18
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,74
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Zlato
Kryptozlato se zlatem nesoutěží, jen ho využívá

Hospodářská a finanční krize v letech 2007-2008, nemluvě o předchozí úvěrové krizi, vzbudily v lidech pocit, že jejich bankovní a spořicí účty nemusí být tak bezpečné, jak si mysleli. Lidé si navíc začali uvědomovat, že kupní síla jejich fiančních úspor se v průběhu času zhoršuje.

Kryptozlato se zlatem nesoutěží, jen ho využívá. Ilustrační foto: Shutterstock

Rostoucí obavy z inflace, která by mohla způsobit i devalvaci měn a další ztrátu kupní síly, způsobuje masivní intervence centrálních bank. Postupně se ukazuje, že klasické peníze mají vážné ekonomické a etické nevýhody, což vyvolává hledání lepších alternativ.

Jednou z nich je spojení kryptů se zlatem, které nabízejí možnost udržení majetku v něčem jiném, než jsou běžné měny. „Ačkoli si nedokážeme představit, že by měny přes noc zkrachovaly, sliby kryptů se zlatým zajištěním vypadají přesvědčivě a je jistě důležité je alespoň znát,“ napsal ekonomický server Zero Hedge.

Analýza

Jednou z nejkritizovanějších vlastností bitcoinu a dalších kryptoměn je jejich cenová volatilita. Část lidí vylučuje, že by mohly sloužit k uchování hodnoty, někteří se však domnívají, že kryptoměny podložené zlatem by tou správnou odpovědí mohly být.

„Existuje již několik kryptoměn podporovaných zlatem známých jako altcoins. Několik z nejvýznamnějších online burz cenných papírů zavádí blockchain, což je softwarová platforma pro digitální aktiva, jako efektivnější mechanismus pro správu transakcí. Už se dají rozpoznat platformy  seriózních hráčů od těch, kteří chtějí jen rychlé peníze,“ dodává Zero Hedge.

Server Hutch Report analyzoval 23 kryptoměn podpořených zlatem a čtyř zlatých burz na platformě blockchain. Navzdory rostoucí síle kryptoměn krytých zlatem je však ve hře stále ještě mnoho neznámých. V jejich krátké historii už některé dokonce skončily. „Náš výzkum kryptoměn s podporou zlata ukázal, že dostupné informace nejsou úplně jasné nebo průhledné. Předchozí zkušenosti se zjevnými podvody jsou sice důvodem k opatrnosti, ne však k odmítání nově příchozích kryptoměn,“ domnívá se Hutch Report.

Výhody a nevýhody

Není dostatek podkladů, které by mohly vytvářet důvěru při významnější investici, ačkoli je vhodné se na kryptoměny kryté zlatem podívat z hlediska krátkodobého obchodování. Tam se ukáže, jestli dobře fungují a zda jsou schopny plnit své závazky.

Zásadní silné stránky zlatých burz, založené na blockchainu, spočívají v tom, že jsou vytvářeny renomovanými organizacemi. Tyto řetězce jsou centralizované, což znamená, že nezahrnují mnoho výhod decentralizovaného modelu, jakým se bitcoin a spol. holedbá. Na druhé straně nejsou ještě plně funkční, proto je nyní obtížné posoudit jejich efektivitu.

„Ačkoli nové zlaté kryptoměny a zlaté burzy poskytují alternativu k nákupu zlata, neměli bychom ještě spěchat. Budoucnost se však jeví velmi vzrušujícím způsobem,“ píše Hutch Report. „Společnosti s nejsilnějšími manažerskými týmy vypadají nejpřitažlivěji. Například Bankchain Precious Metals, Goldmoney, The Royal Mint a Tradewind. Zajímavě se jeví i BullionCoin spuštěný v srpnu,“ vyjmenovává server.

„Pokud chcete držet zlato, držte zlato. Pokud však tvrdošíjně chcete uložit majetek do kryptoměn, pak to může být způsob, jak je najít,“ odkazuje blogerský server Zero Hedge na Hutch Report.

Z uvedeného vyplývá, že kryptoměny, i ty kryté zlatem, se zatím nesnaží soutěžit s tradičním žlutým kovem. Spíš ho jen využívají. Aktuálně jim jde především o nabídku alternativy vůči oficiálním měnám a současnému finančnímu systému.

(rek)

(Pozn. red. – Blockchain je v informatice speciální druh distribuované decentralizované databáze uchovávající neustále se rozšiřující počet záznamů, které jsou chráněny proti neoprávněnému zásahu. Stejnojmenná softwarová společnost Blockchain, údajně největší svého druhu, se na svých stránkách představuje slovy: Používáme novou technologii k vybudování radikálně lepšího finančního systému.)