Zlato (oz) / USD
1 336,20
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 559,79
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,63
0,00 %
Zlato
Korekce zlatých prognóz

S příchodem listopadu se vyrojilo mnoho aktualizovaných prognóz o vývoji ceny zlata. Leč jediné, co se z nich dá vysledovat je, že se široce rozcházejí. Podle analýzy banky ABN Amro, je korekce ceny zlata za námi a čeká nás růst. TD Securities uvedla, že zlato bude oscilovat v padesátidolarovém rozmezí mezi 1260 a 1310 dolarů. Bank of America Merrill Lynch degradovala svůj předešlý odhad z 1400 na 1250 dolarů. Kanadská RBC tipuje pro příští rok průměrnou cenu 1303 dolarů.

S příchodem listopadu se vyrojilo mnoho aktualizovaných prognóz o vývoji ceny zlata. Foto: iStock

„Cena žlutého kovu se od ledna do března 2018 zvýší na 1350 dolarů za unci a konec roku bude pozitivnější, v průměru 1450 dolarů za unci,“ konstatuje analytička nizozemské ABN Amro  Georgette Boeleová. „Dlouhodobější trend je pozitivní hlavně proto, že jsme vůči americkému dolaru negativní,“ napsala Boeleová. „Naše prognóza na konec roku 2018 činí 1450 dolarů za unci.“

Některé faktory podle americké TD Securities v poslední době zlato poškodily. Například zprávy, že stanfordský ekonom John Taylor, považovaný za jestřába, je jedním z předních kandidátů na šéfa americké centrální banky (Fed). Dále oslabení eura a silnější, než očekávané třetí čtvrtletí amerického hospodářského růstu. „Ale navzdory negativnímu prostředí vůči drahým kovům se zlato pevně drží s minimálními likvidacemi dlouhých pozic,“ dodává TD Securities, čímž má na mysli, že se čeká na růst ceny.

Otázkou zůstává, zda je slabá americká inflace pouze přechodná, ale snížení korporátních daní, projekce úrokových sazeb Fedu, to vše se zdá být jisté. Geopolitické napětí ve vztahu k Severní Koreji a katalánský pokus o separaci jsou také s otazníky. „Zlato by mohlo podpořit snížení daní, ale bude ještě dlouho trvat, než se efekt dostaví. Zato pokud Jerome Powell usedne do čela Fedu, očekáváme, že se ceny zlata do roku 2018 vrátí k 1300 dolarům za unci. Ale je nepravděpodobné, že půjdou výš,“ uvedla americká brookerská společnost.

Bank of America hodně ubrala

Vyšší výnosy dluhopisů a silnější americký dolar podvážou na počátku roku 2018 ceny zlata. Jsou o tom přesvědčeni analytici Bank of America Merrill Lynch. Nyní na první tři měsíce příštího roku licitují s průměrnou cenou zlata 1250 dolarů za unci, oproti předchozímu odhadu 1400 dolarů. První čtvrtletí má být ovšem nejslabší. Ve druhém a třetím už to má být 1300 dolarů za unci.

Analytici uvedli, že plán Fedu pokračovat ve zvyšování amerických úrokových sazeb v relativně slabém inflačním prostředí bude mluvit spíš pro růst ceny zlata. „Existuje riziko, že příležitostné náklady se v reálných hodnotách mohou v příštích měsících zvýšit,“ uvedli analytici. Největší rizika pro zlato tedy budou rostoucí úrokové sazby a výnosy dluhopisů. Bank of America tvrdí, že výnosy z desetiletých dluhopisů skončí rok 2017 na úrovni 2,85 %, což je nejvíc za téměř 4 roky.

Celkový výhled však závisí na tom, zda se Washingtonu podaří prosadit ambiciózní snížení daní a další navrhované reformy. „Naše prognóza na konec roku je velmi závislá na výsledku daňové reformy. Pokud by reforma selhala, bylo by nutné naše prognózy revidovat,“ upozorňují analytici.

Dolar jako překážka

Další podstatnou překážkou pro růst ceny zlata má být americký dolar. Předpokládají se další zisky vůči euru, což jsou hlavní složky měnového koše. „I nadále očekáváme, že dolar do konce roku 2017 posílí. Tím víc, čím bude daňová reforma pravděpodobnější,“ uvedli experti banky.

Navzdory svému pesimismu si však nemyslí, že by cena zlata mohla spadnout pod 1250 dolarů za unci. Stále je také ve hře několik faktorů, které by mohly cenu zvýšit, ať už je to korekce na akciovém trhu nebo turbulence v americké politice.

A opět je ve hře Fed

Podle Královské kanadské banky budou příští rok ceny zlata v průměru o něco vyšší než 1300 dolarů za unci. Vše bude nadále úzce propojené s měnovou politikou Fedu. „Zlaté bohatství zůstane do značné míry spojené s Fedem, jak růstem sazeb, tak i spekulacemi o novém šéfovi,“ uvedl komoditní stratég RBC Capital Markets Christopher Louney.

Vyhlídka, že Fed zvýší v prosinci úrokové sazby je víc než 80%, píše se ve zprávě. „Naše prognóza průměrné ceny zlata pro zbytek roku 2017 zůstává 1265 dolarů. Naše prognóza pro celý rok 2017 činí 1256 dolarů a pro rok 2018 je to 1303 dolarů za unci. Neočekávaná geopolitická událost je jedinou šancí na zvýšení ceny. Zatímco se zdá, že severokorejské starosti jsou na zadním sedadle, novější události ze Španělska postrčily cenu zlata trochu nahoru,“ konstatoval Louney.

Samozřejmě, že bere v úvahu i poptávku po fyzickém zlatě. Zdůrazňuje Evropu a Čínu jako klíčové trhy pro zlato obchodované na burze i pro spotřebitelskou poptávku. Správně uvedl, že zatímco největší zlaté ETP (fondy fyzického zlata) jsou v USA, zaznamenala silnější toky, jak na relativním, tak na absolutním základě Evropa. Na asijském pólu převládají spotřebitelské trhy.

„Spotřebitelské trhy, které jsou do značné míry zastoupeny šperky, poptávkou po plátcích, cihličkách a mincích, tvoří hlavně asijské země. Jen Indie a Čína představují víc než 50% celosvětové poptávky. Čína představuje jasně vzestupnou trajektorii, což je téma, které po určitou dobu vydrží,“ dodal komoditní stratég RBC.

(rek)