Zlato (oz) / USD
1 291,63
0,11 %
Zlato (oz) / CZK
28 152,22
0,04 %
EUR / USD
1,18
0,11 %
USD / CZK
21,80
0,06 %
Zlato
Komentář: Zázraky ekonomie

Pozorovatelům finančních trhů musí zdát divné, že se často chovají přesně opačně, než se očekává. Klíč k rozřešení této záhady spočívá právě ve slově „očekává“. Čerstvý příklad z nedávného zvýšení úrokových sazeb v USA to jen potvrzuje. Obvykle se očekává, že půjde-li dolar či akcie nahoru, musí zlato klesnout dolů. Jsou jako voda a oheň. Na jedné straně jistota plus malý nebo i žádný zisk, ale určitě ne ztráta, na druhé straně nejistota s vidinou vysokého zisku se stejně vysokým rizikem.

Obvykle se očekává, že půjde-li dolar či akcie nahoru, musí zlato klesnout dolů. Foto: iStock

Co se stane, když finanční trhy na „očekávání“ vsadí? S touto vidinou neváhají jít do extrému. Vsadí všechno na jednu kartu. Akcie a dolary přece vynesou víc, než zlato. Pak k očekávanému tahu dojde, centrální banka úroky zvýší, ale ne o tolik, než se očekávalo. Investoři – ať už se jedná o spekulanty na termínovaných trzích nebo fyzické kupující, všichni svými nákupy a transakcemi předhonili očekávání, protože vsadili na intuici a náznaky a především na to, že se očekávání naplní.

Janet Yellenová, šéfka americké centrální banky, seriózní a spolehlivá žena, neváhala ona „očekávání“ podpořit verbálně a poté i skutkem. Přesto nastává okamžik, kdy klasická ekonomie selže. Všechno jde na opačnou stranu, než by mělo. Dolar po zvýšení úrokové sazby oslabí, z krátkých pozic je nutné udělat dlouhé a naopak, někdo se vyleká, jiný se nechá strhnout tepem doby, a pak už se tyto kroky živí samy o sobě.

A horečně se počítá a připravují se nová očekávání. Pokazí inflace předpokládané zisky, nebo ne? Bude zvyšování úroků pokračovat, nebo ne? Bude to zase jen o čtvrtku procenta, nebo ne? Netroufnu si tvrdit, že přesně tohle Yellenová chtěla. Ale je jisté, že si inflaci a růst sazeb si napsala do jedné řádky. Protože její hlavní úkol je udržovat odolnou a stabilní měnu.

Ale to je jenom dočasné, míní experti, když hovoří o aktuálním fenoménu, jímž je zlato. Neříkají však, jak dlouho bude ona dočasnost trvat, tudíž půjde-li ještě něco z původního „očekávání“ urvat. Ať to už dopadne jakkoli, stopy zůstanou. Poznamenají průměrnou cenu vzácného kovu na celý rok. A z propadáku může být docela dobrý džob.

Ross Norman, generální ředitel londýnského obchodníka se zlatem Sharps Pixley, pak může na svých webových stránkách připomenout: „Důkazy na podporu tohoto názoru je pohyb zlata po dvou předchozích navýšeních úrokových sazeb. Po zvýšení o 25 bazických bodů v prosinci 2015 viděly trhy v průběhu následujících tří měsíců nárůst ceny zlata o 18 %. To se zopakovalo o rok později, kdy stejných 25 bazických bodů postrčilo za tři měsíce cenu zlata o 8 %.“

Na hodnocení březnového zvýšení úroků je ještě brzy. Ale fakt, že za pouhý jeden den zlato dokázalo zaznamenat skok o 2,4 %, něco naznačuje. Za týden se na každé unci dalo vydělat 30 dolarů. Kdo vsadil na zklamání investorů, vyhrál.

Rudolf Marek