Zlato (oz) / USD
1 347,18
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,74
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Zlato
Japonci posílí boj s pašeráky zlata

Japonsko zintenzivní kroky proti nelegálně dovezenému zlatu. V hlavních leteckých uzlech budou ustaveny speciální vyšetřovací týmy a zesílí i kontroly uvnitř letadel. Tato opatření ostrovní stát zavádí kvůli nárůstu aktivity pašeráků drahých kovů, kteří se snaží profitovat z rozdílného zdanění zlata v Japonsku a v sousedních zemích.

Japonci posílí boj s pašeráky zlata. Foto: Shutterstock

Do konce června Japonsko zaregistrovalo již 467 pokusů o propašování zlata, což je o 60 procent víc než před rokem. Daňové úniky stouply o 40 procent na vládou odhadovaných 873 milionů jenů (171,4 milionu korun), uvedl japonský ekonomický deník Nikkei, jenž vychází v nákladu tři miliony výtisků.

Týmy vyšetřovatelů a analytiků budou od příštího roku umístěny v Tokiu, Osace a Fukuoce. Celkem 20 odborníků bude spolupracovat s leteckými společnostmi na posílení kontrol na palubách letadel, včetně používání detektorů kovů.

Japonsko je nyní hlavním cílem

Ministerstvo financí navrhne novelu zákona o spotřební dani, která v příštím fiskálním roce umožní udělovat podstatně vyšší pokuty, než je současná maximální výše 10 milionů jenů (1,96 milionu korun). Ministerstvo rovněž usiluje o zvýšení sankcí v rámci celních předpisů. Cestující, kteří si přivážejí do Japonska zlato, budou nově platit spotřební daň už na celnici.

„Právě zvýšení spotřební daně z pěti na osm procent znamená pro pašeráky i vyšší příjmy. Zlato totiž obvykle pochází ze zemí s nízkou nebo nulovou spotřební daní. V drtivé většině případů se do Japonska pašuje z jiných částí Asie,“ konstatoval Nikkei.

(rek)