Zlato (oz) / USD
1 336,20
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 559,79
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,63
0,00 %
Zlato
Írán má letos vytěžit sedm tun zlata

Íránští zpracovatelé zlata dovezli nejmodernější technologie z Itálie. To by brzy mělo mít pozitivní dopad na tuto oblast průmyslu. Uvedla to agentura Trend News Agency. Jednatel organizace Tehran Gold and Jewelry Union Ahmad Vafadar také řekl, že Írán je v současné době mezi šesti největšími producenty zlatých výrobků na světě.

Írán má štěstí, že vlastní největší ložisko zlata na Středním východě Zarshuran. Foto: iStock

Írán se však v přehledu Mezinárodního měnového fondu první stovky zemí podle množství zlata v devizových rezervách centrálních bank nevyskytuje. Zpravodajská agentura IRNA ale v roce 2015 oznámila, že Írán převozem čtyř tun zlata dokončil převoz státního pokladu ve výši 13 tun z Jižní Afriky. To by řadilo Írán kolem 65. místa světového žebříčku. Guvernér íránské centrální banky Volilollah Seif tehdy uvedl, že zlato bylo zakoupeno již dříve, ale poslední dva roky bylo zablokováno v Jižní Africe kvůli mezinárodním sankcím.

Podle íránského serveru The Iran Project ale dojde letos k nárůstu těžby zlata v Iránu na sedm tun ročně, což by mohlo výrazně zlepšit postavení Íránu mezi světovými výrobci drahých kovů. Poslední údaj z roku 2014 hovoří o tom, že Írán vytěžil 4,1 tuny zlata.

Těžba zlata stoupá

Írán má štěstí, že vlastní největší ložisko zlata na Středním východě Zarshuran s odhadovanou letošní těžbou šesti tun zlata, dalších 700 kg by mělo přijít z dolů v provincii Východní Ázerbajdžán. Zarshuran by měl mít v zásobě asi 55 tun zlata, ale další vrty nalézají geologické anomálie, jež by mohly signalizovat zásobu až 110 tun.

Těžba v Zarshuranu u íránského města Takab v západním Ázerbajdžánu začala v listopadu 2014 s inaugurací zařízení schopného zpracovat kromě zlata i 2,5 tuny stříbra a jedné tuny rtuti ročně. Předtím se těžilo v nedalekém Aq Darreh, kde zpracovatelský závod před svým uzavřením v roce 2011 produkoval 2,2 tuny zlata ročně.

V roce 2006 nevyšel anglo-australské firmě Rio Tinto projekt na těžbu zlata v Sari Gunay v íránském Kurdistánu poté, co se zjistilo, že není komerčně životaschopný. Společnost původně odhadovala, že bude 12 až 18 let těžit čtyři miliony tun rudy ročně.

Íránské ministerstvo průmyslu, báňského průmyslu a obchodu identifikovalo až doposud 15 zlatých nalezišť, které by měly poskytnout zhruba 320 tun zlata.

(rek)