Zlato (oz) / USD
1 313,85
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 163,44
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,67
0,00 %
Zlato
Investoři přestávají věřit Americe

Globální fondy, které investují do zlata, akcií a dluhopisů, vykázaly v minulém týdnu čistý příliv peněz ve výši 11,6 miliardy dolarů. Uvedla to ve své analytické zprávě Bank of America Merrill Lynch. Fondy drahých kovů nakoupily nejvíc za posledních 30 týdnů, dluhopisová portfolia zaznamenala 25. týden neustálého přílivu investic. Ceny vzácných kovů, zejména paladia, stříbra a zlata stále stoupaly.

Ceny vzácných kovů, zejména paladia, stříbra a zlata v minulém týdnu stoupaly. Foto: iStock

Investoři měli v prvním poprázdninovém týdnu k dispozici velké množství signálů, na které reagovali. „Vzrůstající politická rizika včetně severokorejských jaderných hrozeb a amerických hurikánů přiměla některé investory k plavbě do bezpečných přístavů, na druhé straně čerstvé signály Evropské centrální banky, že prodlouží měnovou stimulaci, vedly k posílení rizikových cenných papírů,“ okomentovala situaci agentura Bloomberg.

Analytici Bank of America Merrill Lynch zároveň upozornili na nákupy aktiv centrálními bankami, které v letošním roce už činily téměř dva biliony dolarů. To vysvětluje, odkud se berou peníze, jež plynou jak do dluhopisů, tak do akcií, což je obvykle protiklad. Michael Hartnett z Bank of America ovšem tvrdí, že to je pouze mýtus. „Neexistuje žádný protiklad růstu a poklesu akcií a dluhopisů,“ argumentuje. A vysvětlení?

Centrální banky bohatnou

„Nejlepší a nejjednodušší vysvětlení ohledně vztahu aktiv s nízkými úrokovými výnosy a vysokými akciovými výnosy je jednoduché: v roce 2017 centrální banky nakoupily finanční aktiva ve výši 1,96 bilionu dolarů a jejich bilance celkově stouply z 11,26 bilionu dolarů po pádu od Lehmana na 15,6 bilionu dolarů. Druhým nejlepším vysvětlením je nízká cena dluhopisů navíc ovlivněná inflací a vysoká cena výnosných akcií, takže neexistuje žádný důvod, proč by měly být v protikladu,“ cituje server Zero Hedge amerického analytika.

Konečně, podrobná statistická čísla to dokládají. V minulém týdnu se na Wall Streetu zobchodovaly dluhopisy za 6,6 miliardy dolarů, akcie za 3,7 miliardy dolarů a zlato za 1,3 miliardy dolarů. K největšímu přílivu peněz do fondů zaměřeným na drahé kovy za posledních 30 týdnů došlo, když zlatý index byl nejvýš za poslední rok a dolarový index nejníž od 15. ledna. Ale to jen tak pro dokreslení.

Stěhování peněz do Evropy

„Investoři pokračovali v přesunu prostředků z amerických akcií na akciové trhy v Evropě, Japonsku a rozvíjejících se trzích. Z amerických akciových fondů bylo od počátku roku vyvedeno 6,6 miliardy amerických dolarů, zatímco evropské akciové trhy o 31 miliard dolarů nabobtnaly,“ vypočítává Bloomberg. Lze sledovat obrovský zájem o japonské akcie probuzený severokorejskou krizí, až někteří komentátoři hovoří o japonifikaci Wall Streetu.

Do největšího na burze obchodovaného fondu s drahými kovy SPDR Gold investoři jen za minulý týden neváhali vložit jednu miliardu dolarů, což je nejvíc za uplynulých dvanáct měsíců. Žlutý kov se přitom obchodoval na nejvyšší úrovni za stejné období. Jak uvádí Bloomberg, objem obchodů na burze Comex v New Yorku, největší komoditní burze na světě, zaznamenal v srpnu rekord, který převýšil i objem obchodů v roce 2011, kdy se cena zlata hnala k neuvěřitelné výšce 1900 dolarů za troyskou unci.

Severokorejské napětí a slabší dolar vzbudil takový zájem o zlato, že za pouhý měsíc bylo na Comexu uzavřeno zhruba 6,55 milionu kontraktů v hodnotě téměř 900 miliard dolarů. Server Zero Hedge na jiném místě připomíná, že tolik jich neproběhlo ani v euforii po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem nebo během výrazných špiček nebo propadů ceny zlata od roku 2009.

(rek)