Zlato (oz) / USD
1 313,85
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 163,44
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,67
0,00 %
Zlato
Hroby po tsunami, mohyla, zahrada – zlaté skrýše 21. století

Říká se, že zlato leží na cestě, stačí se pro něho jen shýbnout. Tak doslova to pochopitelně neplatí, avšak i dnes se tu a tam vynořuje na denní světlo v podobě cihel, prutů, mincí či uměleckých předmětů. Pochází z drahocenných pokladů, o nichž se buď vůbec nevědělo, nebo se považovaly za beznadějně ztracené.

Archeologové také našli pozůstatky dvou sáčků se svastikou, orlem a razítkem berlínské Říšské banky. Reprofoto: caravantomidnight.com

I ve 21. století po nich pátrají profesionální i amatérští hledači, přičemž na –  obrazně řečeno –  zlaté žíly narážejí jako po do nejmenších porobností promyšlené strategii, tak díky prachobyčejné náhodě. Televize RTL se zaměřila na několik nejpozoruhodnějších nálezů.

Obří vlny tsunami, jež v prosinci 2004 zpustošily pobřeží několika států u Indického oceánu, se řadí mezi nejničivější katastrofy posledního století.

Kromě 220 tisíc obětí lidských životů jim padly za oběť také tisíce historických památek nedozírné hodnoty. Řadí se mezi ně také prastarý hřbitov s královskými hrobkami na severu indonéské Sumatry, přes nějž se živel přehnal.

Děsivá pohroma měla i šťastné důsledky

O jedenáct let později si se ženou, jež poblíž hřbitova sbírala ústřice, zahrál osud. V bažině poblíž hrobů objevila korály a ústřicemi porostlou dřevěnou bednu. Obsah: stovky zlatých mincí z období mezi lety 1200 až 1600.

Žena se ani nepokusila ponechat si bohatství pro sebe a nález řádně nahlásila místním úřadům. Ty se zprvu překvapivě ani neobtěžovaly projevit sebemenší zájem a tým odborníků vyrazil na místo teprve, až se k nim dostaly zkazky o truhle napěchované zlatem.

Poté samozřejmě následovala zlatá horečka, kdy především místní zlatokopové znalí terénu narazili na další mince. Většina je –  zpravidla hluboko pod cenou –  prodala mazaným obchodníkům.

Stříbrná flotila: Zapomenutá i věhlasná

Tresure Coast čili Pobřeží pokladů na Floridě nedostalo své jméno náhodou. Nedaleko pevniny neodpočívá na mořském dně jeden či dva vraky, ale rovnou jedenáct zničených plavidel. Náležely do legendární Stříbrné flotily, která v roce 1715 plula se zlatým a stříbrným pokladem z kubánské Havany do španělského přístavu La Coruna, když ji 30. července u Floridy zaskočil a potopil hurikán.

Část drahocenného nákladu se ještě v témže roce dostal na hladinu díky indiánským potápěčům, avšak tehdejší technické možnosti na víc nestačily. V následujících letech událost upadla v zapomnění. Teprve zcela náhodný objev stříbrné mince na pláži v roce 1950 přeměnil oblast v eldorádo hledačů.

Práva na pátrání v potopených lodích v této oblasti drží společnost „1715 Fleet – Queens Jewels LLC“, která je zakoupila v roce 2010 od legendárního amerického hledače pokladů Mela Fishera. Soukromí nadšenci mohou pokoušet osud pod podmínkou, že se s ní rozdělí v případě, že se na ně usměje štěstí.

Činí tak často, a občas i s úspěchem. Naposledy Erc Schmidt vynesl v roce 2005 nad hladinu z 15 metrové hloubky 52 zlatých a 110 stříbrných mincí a 40 řetězů ze zlata, to vše za milion dolarů (asi 22 mil. korun). „Zatím mně připadá, že spím a zdá se mi krásný sen,“ popsal tehdy své pocity.

Pár kroků od dveří

Procházka na vlastním pozemku jen málokomu změní život. Ne tak Johnu a Mary, manželům odkudsi z kalifornské Sierra Nevady v únoru 2013. Venčili psa, když je pár kroků od domovních dveří zaujal lesk něčeho v zemi – a Štěstěna je v tu chvíli políbila. Našli zlatý poklad – 1 427 zlatých mincí v hodnotě deseti miliónů dolarů (zhruba 220 mil. korun).

A ještě jedna zajímavost: To, kdo poklad v zahradě zakopal, se nikdy neobjasnilo.

Sáčky se svastikou, orlem a razítkem

Sen každého lovce pokladů se stal skutečností pro Floriana Bautsche v říjnu 2014. Amatérský archeolog našel 217 zlatých mincí z nacistické éry u severoněmeckého Lüneburgu. Certifikovaný hledač při propátrávání staré pohřební mohyly v městečku jižně od Hamburku narazil na první zlaťák. Přizval archeology a země kolem jednoho stromu jim vydala 207 zlatých mincí v ceně 45 tisíc eur (1,16 mil. korun).

Archeologové také našli pozůstatky dvou sáčků se svastikou, orlem a razítkem berlínské Říšské banky. Odborníci nepochybují o tom, že mince pocházely ze zlatého nacistického pokladu, odkud je kdosi ukradl. Chemická analýza pozůstatků po sáčcích ukázala, že vlastník do nich mince ukryl v letech 1940 a 1950, tedy možná až po válce.

(plk)