Zlato (oz) / USD
1 336,20
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 559,79
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,63
0,00 %
Zlato
Další kauza kanadské mincovny: Padělané zlato

Královská kanadská mincovna zkoumá, jak může být zatavený čistý plátek zlata opatřený patřičnými puncy mincovny falešný. Jeden uncový plátek, který měl být z 99,99 procent čistým zlatem, koupil klenotník z Ottawy v pobočce Royal Bank of Canada (RBC). Z testů však vyplývá, že nemusí obsahovat vůbec žádné zlato.

Královská kanadská mincovna. Foto: www.mint.ca

Ottawský klenotník Samuel Tang kontaktoval kanadskou televizi CBC News, když mu ani mincovna kanadské centrální banky nevzala zlatý plátek, který si od ní koupil, zpět. „Obávám se, že existuje víc takových zlatých plátků. A nikdo o tom neví?“ ptá se.

RBC po intervenci televize převzala inkriminovaný zlatý plátek zpět a předala ho mincovně na testování. Tang také dostal zpět 1680 amerických dolarů, za které zlato koupil. Královská kanadská mincovna zatím vydala pouze prohlášení, že inkriminované zlato testuje. Podle profesora ottawské univerzity, odborníka na investice a správu majetku Williama Rentze, už vzhled plátku a jeho obalu naznačuje, že to není pravý produkt královské mincovny. Rovněž dodal, že je to velmi znepokojující, protože padělatel falešných bankovek obvykle nedělá jen jednu. „Takže bych se domníval, že to může být jen špička ledovce,“ řekl CBC News.

Jak to začalo

Záhada začala 18. října, kdy Tang koupil to, o čem si myslel, že je to 99,99 procent čistého zlata z pobočky RBC naproti jeho klenotnictví. Jeho zlatník Dennis Barnard později řekl, že otevřel originální plastikový obal a vložil plátek do ručního lisu, ale bylo obtížné plátek ohnout, což byl první test. Čisté zlato je obvykle snadno ohebné. Místo toho plátek praskl a zanechal zubaté okraje. „Tehdy jsem si uvědomil, že je něco hodně špatně,“ vzpomíná Barnard.

Barnard pak otestoval zlato pomocí kyselin. Při kyselinové zkoušce zlatník položí zlatý plátek na abrazivní zkušební kámen a do středu plátku kápne kyselinovou směs. Pokud kov změní barvu nebo se rozpustí, je obsah zlata menší, než je udáváno. Zlato o čistotě 99 procent je považováno za 24 karátové. Ale plátek z RBC testu na takovou čistotu neodolal. Bylo jasné, že údajné zlato nemůže mít ani 18 karátů. Následně pak Tang kontaktoval RBC.

Kdo ví, že nemá zlato?

Shodou okolností jiný ottawský obchodník se zlatem Ernest Marbar, který také koupil ono podivné zlato, při testu kyselinou zjistil, že nemůže mít ani 14 karátů. „Zlato z mincovny byl obyčejný šunt,“ řekl pak CBC News. Jak se do originálního balení mohlo dostat je stále záhadou.

Zlatník Barnard i jeho šéf Tang později uvedli, že falešné zlato může být už široce distribuované a že bude obtížné ho najít, protože většina kupujících jsou investoři, kteří zlato vůbec nerozbalují a nechávají ho v původním obalu. „Kdo by rozdělával obal, který zapečetí mincovna?“ táže se Barnard. „Je to vážný problém,“ potvrzuje profesor Rentz, „Pokud důvěra zmizí, může to zničit trh, přinejmenším dočasně.“

Důvěra s otazníkem

Profesor pak kanadské televizi řekl, že mincovna má pádný důvod případ vyšetřit, protože objevy padělků podkopává důvěru v sebe sama. Tang, který v pondělí mluvil s ředitelem pobočky RBC, kde zlato koupil, dostal informaci, že mincovna kontroluje bezpečnostní záznamy a snaží se vysledovat všechny, kdo se zabývají manipulací se zlatem. Pokud se ukáže, že padělky pocházejí přímo z mincovny, bude to už druhý kriminální případ, který se v královské mincovně udál.

V listopadu loňského roku jsme už psali o případu, kdy byl 35letý Leston Lawrence shledán vinným z propašování zlatých kotoučků z razírny v hodnotě 190 tisíc dolarů, jež vynášel v konečníku po několik měsíců. Lawrence v mincovně pracoval od července 2008 do března 2015. Měl mimo jiné na starosti rafinování zlata. Kdo to bude teď, se prozatím neví.

(rek)