Zlato (oz) / USD
1 293,44
0,14 %
Zlato (oz) / CZK
28 556,63
1,44 %
EUR / USD
1,17
0,69 %
USD / CZK
22,08
1,29 %
Zlato
ČNB nevylučuje návrat zlatého pokladu

Česká centrální banka by mohla změnit svůj postoj k devizovým rezervám v podobě zlata. Média v polovině února, oslněná obřími rozměry devizových intervencí, s výjimkou TV Nova zcela pominula vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka na toto téma. „Dnes je nová situace v tom, že máme podstatně větší devizové rezervy, než jsme mívali kdykoli v minulosti a proto, jak už jsme deklarovali, připravujeme nějakou novou strategii, jak s nimi nakládat,“ řekl na tiskové konferenci v prostorách ČNB.

Jiří Rusnok zvýšení zlatého podílu v rezervách zcela nevylučuje. Reprofoto: ceskatelevize.cz

Guvernér Jiří Rusnok připustil, že dosud žádné změny nenastaly. „O skladbě devizových rezerv rozhoduje ČNB. My jsme zatím žádné změny neudělali. Tak, jak jsem zdědil po svých předchůdcích tu strukturu (rezerv), tak je zakonzervovaná,“ řekl a vyjádřil i pochopení, proč tomu tak je: „Pokud jde o využití zlata jako součásti devizových rezerv, je to věc velice složitá, problematická, je třeba si uvědomit, že zlato je velmi nelikvidní nástroj a do jisté míry nestabilní a rizikový. To byl asi důvod, proč v minulosti naši předchůdci rozhodli, že část těchto rezerv změní svoji podobu na více likvidní položky,“ řekl.

Podle Davida Maráška, hlavního analytika akciové společnosti Zlato.cz, je postoj ČNB zcela unikátní v tom, že nepovažuje zlato za bezpečný přístav a jistotu v turbulentních dobách. „Další význam zlatých rezerv spočívá v tom, že vytvářejí v obyvatelstvu pocit důvěry ve vlastní stát, což byl jeden z hlavních důvodů nedávné repatriace německého zlata do sejfů Spolkové banky,“ dodal Marášek.

Jiří Rusnok však zvýšení zlatého podílu v rezervách zcela nevylučuje. „Je to věc dlouhodobá a tam jsou všechna rozhodnutí možná a mohou se týkat všech potenciálních položek, které tvoří devizové rezervy. Pokud jde o zvyšování nebo snižování podílu (zlata), to bych teď nerad předjímal, protože ještě nejsme na začátku toho rozhodování,“ řekl guvernér ČNB.

Na otázky týkajících se postoje ke zlatu jako součástí devizových rezerv státu zaslané novým členům bankovní rady Marku Morovi a Oldřichu Dědkovi, jejichž odpovědi by případně mohly naznačit změnu kursu, mluvčí ČNB Marek Zeman odpověděl, že na takové otázky není vhodná doba: „Žádné zásadní nákupy zlata se nedělaly. Máme ho pořád kolem deseti tun. Co se nových členů týče, určitě jejich příchod nijak dosavadní strategii nezmění,“ sdělil našemu serveru.

(rek)