Zlato (oz) / USD
1 336,20
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 559,79
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,63
0,00 %
Zlato
Čínská válka s dolarem

Čína se rozhodla vytlačit americký dolar ze svého trhu s ropou tím, že připravila systém nákupu arabské a ruské ropy za čínské juany směnitelné za zlato. To má umožnit Číně a jejím obchodním partnerům obcházet dolar pomocí nového měnového standardu. Díky velkým objemům nákupu ropy může mít Čína dostatečně velkou sílu své obchodní partnery přinutit k přistoupení na její podmínky.

Čínská válka s dolarem. Ilustrační foto: Shutterstock

Rusy nebo Íránce nutit nemusí, ti se k měnovému útoku na USA velice ochotně připojí, u ostatních dovozců ale zůstává přece jen několik otazníků. Největší z nich je, jakým způsobem se budou zejména arabské státy snažit čínský systém obalamutit podle známého přísloví o vlku a koze. Mají totiž své závazky k americkému dolaru, kterých nebude snadné se zbavit. A ve hře nebudou jen exportéři ropy.

Vzestup petrojuanu by se však skutečně mohl stát největší hrozbou pro status dolaru jako světové rezervní měny. Čínská chuť na dováženou ropu je obrovská a stále roste. Proto má smysl, aby asijská velmoc číslo jedna usilovala o přímý obchod se Saúdskou Arábií, Ruskem a dalšími dodavateli bez okliky přes americký dolar.

Jenže samotný výraz “americký dolar“ je svým způsobem zavádějící. Přesnější označení by bylo “světový“ dolar. To je přesně ten fenomén, kterému Čína vyhlašuje válku. „A Rusko se k ní ochotně připojuje. Ruské úřady považují měnový kov za integrální v boji proti mezinárodním ekonomickým sankcím a podpoře rublu,“ poznamenává server Money Metal Exchange. A Írán jistě nezůstane pozadu.

Dolar v ohrožení?

Je to už historie, o které dnes většina lidí ani neví. Ale ještě je spousta pamětníků, kteří si vzpomenou, že ještě v roce 1963 byli papírové dolary i jakýmisi certifikáty, jež bylo možné vyměnit za stříbrné dolarové mince. Pokud by to platilo i dnes, nemusela by se Amerika o dolar strachovat bez ohledu na to, jaká je právě vláda nebo ekonomická situace.

„Avšak dnes dává většina politiků, bankéřů a obchodních titánů přednost digitálním dolarům, které k ničemu nezavazují. Všichni si jdou na ruku. Zlato a stříbro je přehlíženo. V moderní ekonomice nemají kovy co dělat. Je to jen barbarská památka a tak dále,“ píše americký server. „To, co chtějí, je, abychom věřili centrálním bankéřům a jejich spojencům. Pokud by však zlato bylo skutečně jako peněžní majetek zastaralé, pak by centrální banky prodaly všechny své zlaté rezervy. Určitě by zlato nekupovaly. Ne v roce 2017, kdy by si globální ekonomika vystačila s digitálními měnami a kryptopenězi.“

Síla zlata

Centrální banky však stále nejen drží, ale i dál zlato shromažďují a zabezpečují. A z dobrého důvodu. Historie zlata jako peněz je mnohem delší, než existence jakékoli měny. Historie zlata dává lidem pocit bezpečí a důvěry v budoucnost.

Čína to dokazuje. Sice se ještě nezříká amerických pokladničních poukázek, ale chystá se změnit zavedený běh věcí. Není pochyb, že spojence najde. Těch, kteří se chtějí vyhnout dolaru, není málo. Budoucnost tedy s vysokou pravděpodobností ukáže skutečnou sílu zlata. A svět to bere vážně.

Zatím v amerických dolarech probíhá přes 40 procent světového obchodu. V juanech zhruba dvě procenta. Kolik to bude v juanech podložených zlatem?

(rek)