Zlato (oz) / USD
1 291,44
0,01 %
Zlato (oz) / CZK
28 537,73
1,37 %
EUR / USD
1,17
0,77 %
USD / CZK
22,10
1,38 %
Zlato
Chudá Indie nejbohatší na světě?

Poslední údaje švýcarské celní správy o vývozu zlata za měsíc březen dokládají, že Indie byla opět zdaleka největším importérem. Dovezeno tam bylo 55,6 tuny zlata, což je více, než ze Švýcarska putovalo do Hongkongu a Číny dohromady. Hongkong dovezl 24,3 tuny a pevninská Čína 24 tun. Singapur na čtvrtém místě jen šest tun. Čína, Indie a Hongkong představovaly zhruba 74 % celkového vývozu zlata Švýcarska, včetně zbývajících zemí Asie a Blízkého východu to bylo skoro 88 %. Další důkaz neutuchajícího toku zlata ze západu na východ.

Chudá Indie nejbohatší na světě? Foto: iStock

Co se týče samotné Indie, jde o pokračování trendu, který naznačuje, že poptávka po zlatě v Indii, která je světovým zákazníkem č. 1, výrazně vzrostla z velmi nízkých úrovní zhruba před rokem. Tehdy byla země postižena bojkotem klenotníků kvůli zdanění zlata a protikorupční výměnou bankovek v hodnotách 100 a 50 rupií. Březen však byl už třetím měsícem v řadě, kdy Indie stála na vrcholu seznamu příjemců švýcarského zlata. Jen za první čtvrtletí ho ze Švýcarska dovezla 119 tun.

Rovněž oficiální čísla z Indie dokládají, že dovozy zlata sílí. Podle posledních dat import zlata jen v únoru přesáhl 89 tun. „Vzhledem k tomu, že ze Švýcarska, kde se velká část světového zlata rafinuje, bylo dovezeno pouze 37,2 tuny, znamenalo to, že téměř 60 % indického dovozu zlata pocházelo z jiných zemí. To naznačuje, že celkový dovoz zlata do Indie už překonal krizový rok 2016,“ konstatuje server londýnského obchodníka s fyzickým zlatem Sharps Pixley.

Zlatá cihlička na míru

Trend potvrzuje i deník India Times, který zveřejnil informaci, že jen na hinduistický svátek Akšaja Tritija bylo 28. dubna prodáno 23,5 tuny zlata. Proti loňskému 9. květnu, kdy se svátek slavil loni, to bylo o 5,5 tuny víc. Indové věří, že právě Akšaja Tritija, den jenž přináší štěstí a úspěch, je pro nákup zlata nejvhodnějším dnem. Nejde jen o šperky. Zlatníci zákazníkům přímo před očima ulijí zlatou cihličku na požadovanou míru. „Nemohu komentovat tonáž, ale zcela jistě lze odhadnout, že zájem o zlato v Indii meziročně stoupl o 30 %,“ potvrdil vzestup indické spotřeby zlata analytik londýnské konzultační firmy Metals Focus Chirag Šeth.

Média mají tendenci naznačovat, že Indie je zpět na prvním místě mezi globálními spotřebiteli zlata. Přesto budeme raději počítat s tím, že letošní jedničkou zůstane Čína. Hlavní konzultační společnosti totiž nepočítají spotřebu zlata ve finančním sektoru, zatímco my děláme závěr z hlediska celkových toků,“ podotýká Lawrence Williams, expert obchodníka se zlatem Sharps Pixley. Co se týče celkového množství zlata zůstává Indie absolutní jedničkou. Odhaduje se, že Indové vlastní 18 až 24 tisíc tun zlata, což je bezmála každá osmá unce, která byla v historii lidstva vytěžena.

(rek)