Zlato (oz) / USD
1 336,20
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 559,79
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,63
0,00 %
Zlato
Černé labutě zvyšují cenu zlata

Zlato po většinu roku marně útočilo na psychologickou hranici 1300 dolarů za troyskou unci. Sotva se ji po mnoha marných pokusech podařilo prolomit, jakoby veškeré ostatní psychologické bariéry padly. Znalci už nehovoří o 1400 dolarech za unci jako o něčem průlomovém, ale neváhají už předpovídat cenu 1600 i 1700 dolarů za unci. Vlastně jen sledují, zda se zdražování zlata dostane k rekordní hodnotě 1900 dolarů nebo ne.

Zlato se nyní prodává za nejvyšší letošní cenu. Foto: Shutterstock

Faktem zůstává, že se zlato nyní prodává za nejvyšší letošní cenu a žlutý kov může mít dostatek paliva, aby otestoval zmíněné hranice. Od roku 2013 se zlato nikdy neobchodovalo nad 1400 dolary za unci, ale pamětníci si možná vzpomenou, že v onom roce 2013 se zlato prodávalo také za 1687 dolarů.

Zlato s dodáním v prosinci se minulý týden na newyorské burze Comex prodávalo za 1351,20 dolaru za unci. „Všechny okolnosti, které mají zlomit cenu 1400 dolarů, jsou na stole. Naše zadlužování se vymklo kontrole a schodek by mohl vyskočit zejména v souvislosti s investicemi do infrastruktury a s vojenskými výdaji na pozadí možné konfrontace se Severní Koreou,“ napsal Jeb Handwerger, redaktor GoldStockTrades.com, což je zpravodajský server zaměřený na firmy těžící zlato.

Loni zlato vydělalo 8,6%

„Může trvat jen týdny, než k tomu dojde. Mohl by to být vzestupný trend neviděný mnoho let,“ dodal Handwerger, který poukázal i na to, že zlomový výlet k 1400 dolarům by mohl „vést k přelivu nadhodnoceného akciového trhu na trh, který upřednostňuje drahé kovy a komodity před akciemi“.

Konečně v loňském roce zlato vydělalo 8,6 %, zatímco akciový index S & P 500 se zvýšil o 9,5 %. V letošním roce se však ceny zlata zvýšily o více než 17 %, čímž překonaly S & P 500 zhruba o 10 %, argumentuje ekonomický server Market Watch.

„Vzácné kovy jsou na Wall Streetu těžce podinvestovány a tak i trocha kapitálu, který se na tyto trhy přelije, může vyvolat poměrně značný útok na ceny,“ řekl pro Market Watch Peter Spina, prezident a výkonný ředitel obchodníka se vzácnými kovy GoldSeek. „Jak víme, Wall Street v těchto dnech „honí horké trhy“, ale jakmile investoři uvidí, že akcie už nejdou vzhůru nebo se jen zastaví, mohli bychom vidět úprk ke zlatu, jehož cena pak může omráčit i takové zlaté brouky (příznivce zlata – pozn. red.) jako jsme my,“ poznamenal.

Černé labutě

Investoři se podle Handwergera zabývají také „černými labutěmi“, zejména ze Severní Koreje a Středního východu, což v ekonomické hantýrce znamená překvapení s významným dopadem. Metafora vznikla již ve starověku, kdy se lidé domnívali, že černé labutě neexistují. Okamžik, když je poprvé spatřili, symbolizuje právě ono překvapení, něco, co se vymyká logice nebo uznávanému systému.

Severní Korea provedla počátkem tohoto měsíce svůj šestý jaderný test, což vedlo amerického ministra obrany Jima Mattise k varování, že jakékoli útoky na USA, Japonsko nebo Jižní Koreu se setkají s mohutnou vojenskou reakcí, odpovědí jak efektivní, tak i ohromující. „Válka se Severní Koreou by vyvolala obrovský požadavek na bezpečnost. Nejistota by podle mého názoru stačila, aby se zlato dostalo na čerstvé vrcholy všech dob,“ domnívá se Spina.

Upozornil rovněž na to, že pokud se USA rozhodnou neobchodovat se zeměmi, které obchodují se Severní Koreou např. Čína, byl by to „naprosto zničující ekonomický šok“. Přestože je to nepravděpodobné, je to součást rostoucí nejistoty, která v nadcházejících měsících může zvýšit zájem o zlato.

Velké pohyby zlata

A kov může nalézt další podporu ve slabosti amerického dolaru, což pro investory v jiných měnách včetně české koruny, znamená obchodní výhodu. „Dolar signalizuje, že se vrací k poklesu poté, co dokázal impozantně růst i přes masivní tisk peněz,“ doplnil Handwerger. „Tento růst amerického dolaru byl neuvěřitelný a iracionální, ale stejně jako každá legální měna musel potlačit gravitaci a přizpůsobit se klesajícímu trhu.“

Velký pohyb ceny zlata přichází přesně šest let poté, co se usadilo na rekordní úrovni kolem 1900 dolarů za unci. V letech 2001 až 2012 zaznamenaly ceny zlata období ročních zisků i výrazných poklesů. „Ztráty byly jistě bolestivé, ale ne bezprecedentní,“ soudí Handwerger. „Je možné, že ceny zlata do konce tohoto desetiletí dosáhnou nových vrcholů, pokud ne dřív, když těžba zlata má v roce 2019 dosáhnout vrcholu a od roku 2020 zase klesat,“ cituje ho Market Watch.

V krátkodobém časovém horizontu má zlato podle ředitele Spiny všechny podmínky potřebné k tomu, aby dosáhlo ceny 1400 dolarů a pokračovalo až k ceně mezi 1600 až 1700 dolarů v příštích měsících: „S dostatečnou kynetickou energií a jeho častějšími nákupy se zlato uvolní a předvede ještě větší run. Nemít v současné době v portfoliu vzácné kovy není moc moudré,“ poznamenal Spina.

(rek)