Zlato (oz) / USD
1 336,20
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 559,79
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,63
0,00 %
Zlato
Ceny zlata mají své sezóny

John Rubino, bývalý eurodolarový obchodník z Wall Streetu, autor řady knih věštících dolaru co nejčernější budoucnost a zakladatel webu DollarCollapse.com, prorokuje letos zlatu skvělou zimní sezónu. Argumentuje tím, že čtvrtinu až třetinu celoročního prodeje zlatých klenotů tvoří nákupy v listopadu a prosinci. A šperky historicky celkovou poptávku po zlatě ovládají.

Zlaté akcie vykazují silnou sezónnost. Foto: iStock

Zlaté akcie vykazují silnou sezónnost. Ta však není obecně ovlivněna kolísáním poptávky jako u ostatních komodit, protože těžba zlata je po celý rok poměrně stabilní. Sezónnost zlata se řídí poptávkou, která závisí především na období kalendářního roku. Jejím hnacím motorem jsou kulturní tradice v různých částech světa. A největší sezónní nárůst začíná právě ke konci roku.

Nákupy zlatých šperků v období indické svatební sezóny pohánějí zájem o zlato na podzim, zatímco zimní sezóna tohoto kovu teprve na západě začíná. Štědrý den a silvestr obvykle zbavuje většinu lidí všech zábran v utrácení. Manželky, přítelkyně, dcery a matky se mají na co těšit.

Velká zimní rallye

Podle statistiky marketingové organizace zlatého průmyslu WGC představovaly klenoty v letech 2010 až 2016 od 47 do 60 procent celosvětové roční poptávky po zlatě. To je mnohem víc než činí investiční poptávka. Ta se během posledních sedmi let pohybovala mezi 18 až 39 procenty. V průměru to je 29 procent oproti nadpoloviční většině poptávky po zlatých špercích.

Nakupování šperků v naší kulturní oblasti směřuje do zimy a po skončení roku se pak proměňuje v čistou investiční poptávku. Láme se to v okamžiku, kdy západní investoři zjistí, kolik jim přebývá z příjmů z předchozího roku po bonusech a daních. Některé z přebytků pak směřují do zlata. Velká zimní rallye vyvrcholí koncem února obrovskými novoročními nákupy zlata v Číně, potažmo v celé Asii.

Akcie to sledují

Období, kdy cena zlata díky poptávce stoupá, zlaté akcie přirozeně kopírují, protože investice pak samozřejmě přináší vyšší zisk. „Brzy se zlaté akcie dostanou do svého nejsilnějšího sezónního období, inspirovaného silnou zimní poptávkou po zlatě. Bude to supervzestup!“ napsal John Rubino pro britský web Market Oracle.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o sezónní poptávku, která pohání i sezónnost zlatých akcií, je logické pochopit, co se pravděpodobně blíží. Cena zlata je na začátku svého růstu. Po skončení šestiletého období, během něhož cena zlata spadla na své minimum po prvním zvýšení úrokové sazby v USA (v polovině prosince 2015), zlato v dalších sedmi měsících o 29,9 procenta podražilo. To bylo příjemné pro každého, kdo vsadil na růst jeho ceny,“ pokračuje Rubino ve své analýze.

Spekulanti se odmítají vzdát

Termínované kontrakty (futures) ale vyprávějí jiný, méně povzbudivý příběh. Stačí se podívat na burzovní trh s papírovým zlatem. Spekulanti minulý měsíc příliš dlouho vyčkávali a pak v důsledku klesající ceny podle Rubina málem přišli o poslední košili. „Z nějakého důvodu odmítali hodit do ringu ručník. Výsledkem byl další velký pokles cen. Ten nastal a na trhu futures se nic nezměnilo. Spekulanti dál drží akcie nebezpečně dlouho a obchodování zůstává na nízké úrovni, což je struktura, která v minulém desetiletí vždy předcházela poklesu cen,“ domnívá se spoluautor bestsellerů GoldMoney nebo The Money Bubble.

Samozřejmě, jako vždy je tento druh analýzy zábavný a užitečný pouze pro ty, kteří hledí dál do budoucnosti. Pro ty, kteří na rozdíl od hazardérů a dolarových spekulantů bez fantazie pojímají sezónní pohyby cen jako bezvýznamné patníky během dlouhé jízdy zlata k ceně pěti tisíc dolarů za unci. Zhruba takový závěr si Rubino vyvodil.

(rek)