Zlato (oz) / USD
1 347,18
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,74
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Zlato
Centrální banky nakupují čím dál víc zlata

Celosvětové nákupy zlata ze strany centrálních bank ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly o 25 procent. Celkem za toto období strážci měn do svých rezerv nakoupily 111 tun zlata oproti třetímu čtvrtletí minulého roku, kdy to bylo 88 tun. To podle marketingové organizace těžařů zlata World Gold Councilu (WGC) znamená, že banky letos posílily devizové rezervy o 289,6 tun nejvzácnějšího kovu.

Centrální banky nakupují čím dál víc zlata. Foto: Shutterstock

Třetí čtvrtletí přineslo již známý příběh: Na nákupech se nejvíc podílely Rusko, Turecko a Kazachstán. Lídrem zůstalo Rusko, které ve třetím čtvrtletí do trezorů přidalo 63 tun, čímž zvýšilo své zásoby zlata na 1778,9 tun. Zlato tak tvoří 17 procent celkových rezerv tamní centrální banky. Ruské zlaté rezervy se od začátku roku zvýšily téměř o 164 tun, tedy o 35 tun víc než ve stejném období roku 2016. Je to rovněž o 112 tun víc, než koupil druhý největší zájemce o zlato – Turecko.

Turecko s masivními nákupy zlata začalo ve druhém čtvrtletí letošního roku a ve třetím v nich pokračovalo. Ve třetí periodě koupilo 30,4 tuny zlata a rezervy po odečtení depozitu komerčních bank tak ke konci září vzrostly na 167,4 tuny, což je o 50 tun víc než činily v dubnu. Celkově turecká centrální banka střeží přes 495 tun zlata, což činí 18 procent devizových rezerv.

Druhý sled

Kazachstán během třetího čtvrtletí koupil 10,3 tuny zlata. Jeho centrální banka tak v posledních pěti letech pravidelně zvyšuje zlaté rezervy každý měsíc. Během té doby zvětšila svůj zlatý poklad o 185,3 tuny zlata na 289 tun, které tvoří víc než třetinu všech devizových rezerv.

Dalšími centrálními bankami, kterým v průběhu třetího čtvrtletí vzrostly rezervy, byla katarská (+ 3,1 tuny), kyrgyzská (+ 1,3 tuny), indonézská (+ 1,2 tuny) a mongolská (+ 0,4 tuny). Byť se jedná o malé nárůsty ve srovnání se silnou trojkou, demonstrují, že centrální banky rozvíjejících se trhů ve snaze diverzifikovat své rezervy mají o zlato zájem. Navíc tempo růstu zlatých rezerv u těchto zemí je obdivuhodné. Katar přidal deset procent, Kyrgyzská republika dvacet procent, Mongolsko zhruba 15 procent z celkového objemu svých rezerv ve zlatých cihlách. A to za pouhé tři měsíce.

Čisté snížení rezerv zlata zůstalo v globálním pohledu jen minimální. Německo podle údajů WGC prodalo 0,4 tuny zlata pro svůj mincovní program, menší pokles zaznamenaly Tádžikistán (- 1,3 tuny) a Malajsie (- 0,6 tuny). Čistý přírůstek zlatých rezerv bez silné trojky tak činil sedm tun.

(rek)