Zlato (oz) / USD
1 347,18
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,74
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Zlato
Pro Čechy je investiční zlato druhý nejoblíbenější spořicí produkt

Poprvé za dva roky je popularita doplňkového penzijního spoření nižší než obliba drahých kovů. Vyplývá to z barometru obliby spoření, kterou kvartálně zveřejňuje Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) na základě pravidelného průzkumu agentury IBRS.

Pro Čechy je investiční zlato druhý nejoblíbenější spořicí produkt. Foto: iStock

„Stavební spoření kraluje už osmé čtvrtletí za sebou, a je tak s 56 % podporou stále nejoblíbenějším spořicím produktem,“ říká Jiří Šedivý, tajemník asociace. Nutno dodat, že v posledním čtvrtletí letošního roku oslabila obliba téměř všech spořicích kategorií. Rostla jen obliba investic do akcií a obligací.

Ještě v minulém čtvrtletí bylo zlato na druhé příčce společně s doplňkovým penzijním spořením: Zlato a penzijko mělo v oblibě shodně 50 procent dotázaných. Přitom ještě v prvním čtvrtletí 2016 jich považovalo zlato za „zvlášť zajímavé“ jen 38 procent. Od té doby však preference zlata neustále roste.

Lidé dlouhodobě, již tisíce let, vlastnictví zlata vnímají jako vlastnictví stálé hodnoty. To je způsobeno především tím, že se nedá uměle vyrobit a je ho tak jen omezené množství. V posledních dvou letech se cena unce zlata (31,103 gramu) setrvale pohybuje okolo 30 tisíc korun.

(red)