Zlato (oz) / USD
1 313,85
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 163,44
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,67
0,00 %
Zlato
Bullion Star našel 28 důvodů, proč si pořídit zlato (IV. část)

Zlato ve své ryzí podobě je bezkonkurenční vůči všem jeho derivátům vytvářeným ve zlatých fondech nebo na akciových či jiných burzách. Je naprosto jedinečné ve vztahu ke všem papírovým měnám, protože ho nelze vytisknout, ani nepodléhá inflaci, regulaci či jiným ekonomickým turbulencím. Naopak při každém kolapsu jeho cena roste. Ať už jde o války, hladomory, finanční krize nebo jiné globální katastrofy. Dnes vám přinášíme závěrečný díl seriálu o důvodech, proč investovat právě do tohoto vzácného kovu.

Zlaté mince a malé zlaté plátky jsou v mnoha zemích tradiční formou obdarovávání. Foto: iStock

22. Měřítkem zlata je váha

Fyzické zlato se měří hmotností, nikoli číslem stanoveným politikem nebo centrálním bankéřem. Když si koupíte zlatou cihlu o váze jednoho kilogramu nebo zlatou minci z unce zlata, vždy budete mít kilo nebo unci bez ohledu na kolísání měn. Zatímco přemýšlení o hodnotě fyzického zlata ve smyslu jeho ceny se může zdát výhodné, lepší způsob je pojímat zlato z hlediska jeho hmotnosti.

23. Mince a cihly

Nákup investičních zlatých cihel, plátků nebo mincí umožní postupně budovat různorodou sbírku cihliček a mincí, které tak mohou být nejen formou investic a úspor, ale i fascinující zábavou. Zlaté mince z hlavních mincoven světa jsou nádherně ilustrované ražbou a často mají propojení s historií. Bloky investičního zlata ze světových rafinerií se výrazně liší a lze si sestavit kolekci cihliček nebo plátků dle váhy nebo původu.

24. Fyzické zlato dává pocit skutečného bohatství

Ať už držíte v ruce deset zlatých mincí nebo půlkilový blok zlata, víte, že je to nepofidérní, skutečné bohatství.

25. Zlato jako zajištění úvěru

Zlato lze použít jako zajištění úvěru. Vzhledem k tomu, že zlato je vysoce likvidní a cenné, může být použito jako forma financování. Například velkoobchodní trh s úvěry na zlato je mezi centrálními bankami a bankami drahých kovů velmi aktivní. Stejně tak mohou majitelé zlato použít na zajištění úvěrů, případně ho různým způsobem půjčovat za úrokový výnos.

26. Centrální banky také drží zlato

Přestože centrální banky na světě chtějí snižovat význam zlata, protože konkuruje jejich měnám, většina centrálních bank i nadále drží značné množství fyzického zlata. Mají ho jako rezervní aktivum ve svých rozvahách a oceňují ho tržními cenami. Stejně jako soukromí investoři i centrální banky drží fyzické zlato, protože je vysoce likvidní, postrádá rizika jiných aktiv a slouží jako bezpečný přístav nebo rezerva pro financování v době válek a krizí. Centrální banky se zlatem zajišťují rovněž pro případ, že pokud by se zlato znovu objevilo v centru nového měnového systému, chtějí být připraveny.

27. Zlato jako dárek

Zlaté mince a malé zlaté plátky jsou v mnoha zemích tradiční formou obdarovávání. Darování zlaté mince nebo malého zlatého plátku k narození dítěte, výročí, svatbě nebo jiné zvláštní příležitosti je ideální způsob obdarování, který vždy bude vysoce oceněn. (V Česku jsou takto nejčastěji obdarovávána vnoučata)

28. Zlato jako dědictví

Zlaté cihly a mince jsou skvělou formou dědictví. Zlato je skutečné, hmatatelné, cenné a má vysoce likvidní trh, tudíž je ideální pro transfery bohatství mezi generacemi. Vzhledem k tomu, že fyzické zlato je vyráběno ve vhodných hodnotách hmotnosti, jako je troyská unce nebo kilogram, může být bez jakéhokoli zpochybňování rovnoměrně rozděleno mezi příjemce.

Každý z důvodů singapurské společnosti Bullion Star, proč si pořídit zlato, by si vystačil sám o sobě. Pokud bychom měli vyzdvihnout tři nejpodstatnější, byly by to jistota, anonymita a nezávislost.

(rek)