Zlato (oz) / USD
1 313,85
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 163,44
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,67
0,00 %
Zlato
Bullion Star našel 28 důvodů, proč si pořídit zlato (III. část)

Zlato je jedinou měnou na světě, která přežila tisíciletí. Kdo si dnes vzpomene na groše, denáry nebo tolary, které si lidé zakopávali jako poklad, jenž měl uchovat jejich majetek. Ale vykopat zlatý poklad je terno v každém století. Žlutý, lesklý kov funguje jako měna nezávisle na královských výnosech nebo centrálních bankách, zcela mimo systém finančních úřadů, akciových burz či dluhopisových trhů. Každá porucha finančního systému zlato naopak posiluje. Dnes přinášíme třetí díl o vlastnostech tohoto cenného kovu.

Zlato může být uloženo buď v domácnosti, nebo v pronajatém trezoru, jehož obsah je anonymní. Foto: iStock

15. Diverzifikace portfolia

Přidáním investice do zlata do stávajícího portfolia jiných investičních aktiv, jako jsou akcie a dluhopisy, se snižuje volatilita investičního portfolia a může se zvýšit jeho návratnost. Je to proto, že cena zlata má nízkou až zápornou korelaci s cenami většiny ostatních finančních aktiv, protože zlato je méně ovlivněno hospodářskými cykly a makroekonomickými cykly, než většina ostatních aktiv. Optimální alokace zlata v portfoliích s více aktivy se ukázaly být v rozmezí 5 až 10 %.

16. Měnové zajištění

Mezi cenou zlata a například americkým dolarem je zpravidla inverzní vztah, neboť cena zlata se obecně pohybuje opačným směrem než dolar. Proto držení zlata může fungovat i jako měnové zajištění amerického dolaru a pomáhá řídit měnové riziko portfolií vedených v amerických dolarech.

17. Vlastnosti zlata

Zlato má mnoho různých vlastností využívaných v mnoha technologických a komerčních aplikacích a využitích, které navíc vedle investičního a měnového dopadu přispívají jako dodatečné poptávkové faktory. Zlato je vysoce tvárné (může být vytaženo až do velmi tenkého drátku nebo filmu). Zlato je velmi dobrý vodič elektrické energie a tepla. Zlato nekoroduje ani nešpiní. Je chemicky nereaktivní a netoxické pro lidské tělo. Má vysoký atraktivní lesk. Tyto vlastnosti vysvětlují použití zlata v elektrických a elektronických obvodech, v lékařských oborech, v solárních panelech, astronautice a tradičně v klenotnictví. S novými technologiemi se stále zvyšuje poptávka po zlatě.

18. Fyzické zlato versus papírové zlato

Londýnský trh se zlatými cennými papíry a americký trh s komoditami vytvářejí obrovské objemy papírového zlata. Tyto trhy však obchodují pouze se zlatými deriváty (futures a nepřidělené pozice), které představují částečně zajištěné a částečně neuplatněné pohledávky na zlato, které nemohou držitelé nároků nikdy za fyzické zlato vyměnit. Ve scénáři, v němž se zlaté trhy zhroutily, by se s papírovým zlatem přestalo obchodovat a trh by zkolaboval. Jen zlomek trhu – s fyzickým zlatem – by si zachoval skutečnou hodnotu. Fyzické zlato je proto pojistkou i proti kolapsu celosvětového trhu se zlatem.

19. Zlaté fondy nejsou zlato

U většiny burzovní fondů (ETF), jež nabízejí investici do zlata, o skutečné zlato ani nezavadíte. Svůj podíl nemůžete vyměnit za fyzické zlato, v mnoha případech ani není známo, kde mají ETF zlato uložené. Nelze si ani prověřit, zda skutečně mají tolik zlata, aby jím pokryly veškeré prodané podíly. Rizika zlatých ETF zvyšuje, že o váš majetek se stará někdo jiný, ať už správce nebo emitent. Když držíte ETF se zlatým podkladem, množství vašeho zlata se v průběhu času objektivně snižuje, protože poplatky za správu jsou kompenzovány právě zlatem. To se u fyzického zlata nemůže stát. Vždy vám zůstane 100 % zlata, které si koupíte.

20. Anonymita

Zlato může být uloženo buď v domácnosti, nebo v pronajatém trezoru, jehož obsah je anonymní. Vzhledem k tomu, že zlato má vysoký poměr mezi hodnotou a hmotností, skladování zlata nezabere mnoho místa. Nemusí o něm vědět ani členové domácnosti. (Natož finanční úřady.)

21. Nezávislost na internetu

Vlastnictví fyzického zlata není závislé na přístupu k internetu nebo k elektronickým peněženkám, jako je tomu v případě kryptoměn. Navíc zlato nemůžou ukrást nebo znehodnotit hackeři smazáním číslic v počítači.

(rek)
(Pokračování zítra)