Zlato (oz) / USD
1 347,19
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,68
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Zlato
Bullion Star našel 28 důvodů, proč si pořídit zlato (II. část)

Mezi vlastnosti zlata patří jeho nezničitelnost, nemožnost ho uměle vyrobit, z čehož plyne jeho omezené množství, a také jeho předlouhá historie. Těžko se dopočítat kolik papírových měn už na světě bylo a dnes už si nikdo ani nevzpomene na jejich jméno. V našem seriálu o vlastnostech zlata, které definoval server Bullion Star, přidáváme dalších sedm podstatných vlastností nejvzácnějšího a nejrespektovanějšího kovu světa.

Zlaté mince byly poprvé vydány v lýdské civilizaci v dnešním Turecku. Ilustrační foto: iStock

8. 2500 let v roli peněz

Kvůli své schopnosti udržet si hodnotu a fungovat jako zásoba hodnoty, bylo fyzické zlato používáno jako peníze více než 2500 let. Zlaté mince byly poprvé vydány v lýdské civilizaci v dnešním Turecku. Následně se zlato používalo jako stabilní forma peněz v Persii, ve starověkém Řecku a Římě, ve španělských, portugalských a britských koloniích, a také jako mezinárodní zlaté standardy 20. století. Teprve v srpnu 1971 USA zrušily konvertibilitu amerického dolaru za zlato, což vyvolalo expanzi zadlužení, které má dopady i na dnešní měnový systém. Za posledních 2500 let zlato sloužilo 97 % tohoto času jako forma peněz v mnoha sofistikovaných civilizacích a bylo zárukou stability právě proto, že je schopno zachovat si svou hodnotu.

9. Bezpečné útočiště

Fyzické zlato působí jako bezpečné útočiště v době konfliktů, válek a geopolitických nepokojů, zatímco na finančním trhu se nejistoty způsobené válkami, konflikty a turbulencemi zvyšují. Ale vzhledem k tomu, že fyzické zlato nemá žádnou alternativu, investoři během těchto období skupují zlato, aby uchovali své bohatství. Zlato lze tedy považovat za formu finančního pojištění proti jakékoli katastrofě.

10. Přenosné anonymní bohatství

Zlaté cihly a zlaté mince kombinují vysokou hodnotu s vysokou přenositelností. V dobách konfliktů a válek je fyzické zlato ideální pro anonymní přenos bohatství a úspor přes hranice a konfliktní zóny.

11. Univerzální přijetí

Zlato je směnitelné na celém světě, přičemž vysoce likvidní globální trh vždy poskytuje dostatečné možnosti prodeje zlatých cihel a mincí. To znamená, že bez ohledu na místo, ve kterém jste, vždy můžete zlato prodávat nebo kupovat.

12. Naléhavé peníze

Vojákům se často dávají zlaté mince při cestách do konfliktních zón jako forma nouzových univerzálních peněz. Například britské ministerstvo obrany často vydává pilotům RAF a vojákům SAS zlaté mince, aby mohli pokračovat v bojových misích a činnostech například na Středním východě.

13. Mimo bankovní systém

V současné době globálních finančních represích je fyzické zlato jedním z mála aktiv mimo finanční systém. Zlato nevydává žádný měnový orgán ani centrální banka nebo vláda. Jelikož není vydán žádnou vládou nebo centrální bankou, je nezávislé na bankovním systému.

14. Žádné riziko krachu

Na rozdíl od vládního dluhopisu neexistuje riziko kolapsu zlata, protože ho nevydává žádný orgán, který může selhat. Fyzické zlato nemůže zbankrotovat ani se dostat do insolvence. Umožňuje totální nezávislost.

(rek)
(Pokračování zítra)