Zlato (oz) / USD
1 347,19
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 709,68
0,00 %
EUR / USD
1,24
0,00 %
USD / CZK
20,57
0,00 %
Zlato
Bullion Star našel 28 důvodů, proč si pořídit zlato (I. část)

Během lidských dějin se zlato neustále objevuje jako forma úspor, investic a zachování bohatství. Díky svým jedinečným vlastnostem nemůže být znehodnoceno. Při držení fyzického zlata neexistuje riziko selhání. Bohatství ve formě zlata také pomáhá zachovávat anonymitu. Server Bullion Star vlastnosti zlata rozebral pod drobnohledem a našel 28 důvodů, proč do zlata investovat. Dnes přinášíme prvních sedm z nich.

Kvůli svým fyzickým vlastnostem nemůže být zlato znehodnoceno. Foto: Shutterstock

1. Hmatatelné s vlastní hodnotou

Fyzické zlato je skutečné a hmatatelné. Je nezničitelné, nelze ho uměle vytvořit a jen obtížně padělat. Těžba zlata je náročná a nákladná. Fyzické zlato má tedy vnitřní hodnotu. Naproti tomu papírové peníze žádnou inherentní hodnotu nemají.

2. Nemá soupeře

Fyzické zlato nemá soupeře. Když vlastníte zlaté cihličky a zlaté mince, neexistuje žádná hodnotová alternativa, žádné riziko. Naproti tomu papírové zlato (zlaté futures (opce), zlaté certifikáty, zlaté akcie) riziko nesou.

3. Nedostatek

Ložiska zlata jsou poměrně vzácná a obtížně těžitelná. Dodávka fyzického zlata je proto omezená a to je důvod, proč je zlato vzácným kovem. Nedostatek zlata posiluje jeho hodnotu.

4. Nemůže být znehodnoceno

Kvůli svým fyzickým vlastnostem nemůže být zlato znehodnoceno a je imunní vůči politice. Porovnejte to s peněžními zásobami, které jsou neustále znehodnocovány prostřednictvím deficitu státních rozpočtů, kvantitativního uvolňování centrálních bank a záchrany finančních systémů. Na stupnici přežití, zlato přežilo všechny měny za tisíce let.

5.  Historie 6000 let

Zlato hrálo ústřední roli ve společnosti od raných civilizací starobylého Egypta až do současné doby. Zlato usnadnilo mezinárodní obchod po celou naši historii. Bylo přímou příčinou ekonomických expanzí a prosperity mnoha civilizací a dokonce bylo kvůli průzkumu a těžbě zlata přímým katalyzátorem růstu některých dnešních nejznámějších měst jako jsou San Francisco, Johannesburg nebo Sydney.

6. Uchování hodnoty

Fyzické zlato ve formě zlatých cihel, plátků nebo mincí si dlouhodobě zachovává kupní sílu navzdory všeobecnému růstu cen zboží a služeb. Naproti měny, jako je americký dolar, si kupní sílu neuchovávají, nýbrž stále ztrácejí. Měny mají dlouhou historii ztrát své hodnoty a vyřazení z oběhu, nebo znehodnocování během své existence. Od založení amerického Federálního rezervního systému v roce 1913 americký dolar ztratil více než 98 % své hodnoty ve vztahu ke zlatu, tj. ztratil více než 98 % své kupní síly ve srovnání se zlatem.

7. Zajištění proti inflaci

Zlaté má schopnost udržet kupní sílu v průběhu času, což se někdy označuje jako „zlatá konstanta“. To odráží skutečnost, že kupní síla zlata je dlouhodobě pevná. Cena zlata se přizpůsobuje inflaci a budoucím inflačním očekáváním.

(rek)
(Pokračování zítra)