Zlato (oz) / USD
1 336,20
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
27 559,79
0,00 %
EUR / USD
1,23
0,00 %
USD / CZK
20,63
0,00 %
Zlato
Bitcoin čeká ještě dlouhá cesta

Bitcoin a další kryptoměny dosahují nových rekordů, čímž vlastně poškozují tradiční komodity, jako jsou vzácné kovy. Zvláště zlato s jeho dlouhou historií. Ve finančním světě proto už delší dobu probíhá debata, zda bitcoin nebo jiné kryptoměny nahradí zlato. Generální ředitel poradenské společnosti Mauldin Economics Olivier Garret je ale přesvědčen, že se to nikdy nestane.

Bitcoin a další kryptoměny dosahují nových rekordů, čímž vlastně poškozují tradiční komodity, jako jsou vzácné kovy. Foto: iStock

„Zdá se, že stále víc lidí ospravedlňuje investování do kryptoměn – a to i za současné rekordní ceny – tvrzením, že jsou účinným zajišťovacím nástrojem proti nestabilitě tradičních měn,“ píše Olivier Garret v posledním čísle časopisu Forbes. „Ale to je omyl. Aktivum, jako například zlato, je hmatatelnou hodnotou a osvědčeným zabezpečením při znehodnocování měn. Kryptoměny se mu v tomto směru nemohou rovnat. A to navzdory tomu, co praví šiřitelé šifrovacího evangelia. Digitální tokeny nikdy, prostě nikdy nemohou nahradit zlato jako finanční zajištění.“

Garret sestavil šestibodovou analýzu porovnávající obě třídy aktiv, aby to dokázal. Za prvé argumentuje tím, že většina digitálních mincí, které jsou dnes k dispozici, může být na rozdíl od zlata z počítačů „vymazána“, navíc kryptoměny nemají ve skladování hodnoty téměř žádnou historii.

„Jenom některé se stanou standardem, ale nikdo neví, které to budou. Kryptoměny existují zhruba deset let, zatímco zlato se používá tisíce let. Víme, že akcie a dluhopisy mají nízké nebo negativní korelace se zlatem. Ale právě díky tomu je zlato oním silným zajištěním,“ cituje analytika server Scrap Register.

Pouhá spekulace?

Garret také zdůraznil, že bombastická reklama a spekulace, jež jsou hnací silou vzestupu kryptoměn, vede mnohé investory k názoru, že některé z těchto virtuálních trhů jsou jen bublinou. „S tak extrémní mírou volatility, jaká provází jejich hodnotu, jsou  kryptoměny jako zajišťovací prostředek diskutabilní. Jedná se spíš o čistou spekulaci, nikoli zajištění.“

Zlato je považováno za nezávislou měnu. Někteří investoři tvrdí, že kryptoměny mají stejnou roli, Garrett ale poznamenává, že digitální měny jsou podobnější klasickým měnám víc, než si lidé obecně myslí: „Běžná měna, která je zákonným platidlem, není podporována fyzickou komoditou. Je zřejmé, že kryptoměny tak částečně odpovídají definici tradičních peněz. Také nejsou podporovány žádnou fyzickou komoditou,“ argumentuje.

Zlato platí všude

Garret také zmiňuje bezpečnostní a likvidní limity kryptoměn, které zlato prostě nezná. „Problémy s bezpečností kryptoměn stále nejsou zcela vyřešeny, jejich schopnost být efektivním zajištěním je proto stále nejistá,“ uvedl Garret. Pokud jde o likviditu, poznamenává, že zlato může být vyměněno za hotovost téměř všude a jeho hodnota není vázána na státní hranice. Totéž nelze říci o kryptoměnách. Zatím jsou přijímány na víc a víc místech, ale k širokému akceptování mají stále ještě daleko.

Jen srovnání pouhé velikosti obou těchto trhů je důkazem, že zlato je silnější pojistkou. World Gold Council, autorita ve sledování celosvětového pohybu zlata, spočítala celkovou hodnotu veškerého zlata, jež bylo kdy vytěženo na 7,8 bilionu dolarů, zatímco trh s kryptoobchodem dosahuje zhruba 165 miliard dolarů. „K tomu, aby se kryptoměny staly všeobecně přijímanou likviditou, podobně jako zlato, vede ještě předlouhá cesta,“ uzavírá Garret.

(rek)