Zlato (oz) / USD
1 280,27
0,00 %
Zlato (oz) / CZK
28 807,25
0,00 %
EUR / USD
1,15
1,57 %
USD / CZK
22,50
0,00 %
Okénko Žanety Jelenové
Úroky v USA zůstaly po zasedání Fedu dle očekávání beze změny

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny, v rozpětí 1,50 až 1,75 procenta. Banka zároveň vyjádřila důvěru, že současný růst inflace, který se blíží jejímu dvouprocentnímu cíli, bude pokračovat. To by mohlo znamenat, že k dalšímu zvýšení základní úrokové sazby přistoupí Fed již příští měsíc, napsala agentura Reuters.

Úroky v USA zůstaly po zasedání Fedu dle očekávání beze změny. Ilustrační foto: Shutterstock

„Výbor očekává, že se ekonomické podmínky budou vyvíjet způsobem, který bude vyžadovat další postupné zvyšování základní úrokové sazby,“ píše se v dnešním prohlášení měnového výboru, který banka vydala po skončení jeho dvoudenního zasedání. Fed v tomto roce počítá s dalšími dvěma zvýšeními sazeb. Poprvé je letos zvedl o čtvrt procentního bodu v březnu. K trojímu navýšení přikročil i loni.

Růst hrubého domácího produktu (HDP) Spojených států v prvním čtvrtletí meziročně zpomalil na 2,3 procenta. V předchozích třech čtvrtletích HDP v průměru rostl o více než tři procenta. Pro Fed je ale podstatné, že se ekonomická aktivita v posledních měsících přesto mírným tempem zvyšuje a rychle přibývají nová pracovní místa. Další zasedání měnového výboru se bude konat 12. a 13. června.

(ČTK)