Zlato (oz) / USD
---
--- %
Zlato (oz) / CZK
---
--- %
EUR / USD
---
--- %
USD / CZK
---
--- %
Okénko Žanety Jelenové
Trump chce ve vedení Fedu svého bývalého volebního poradce

Donald Trump chce do Rady guvernérů americké centrální banky (Fed) nominovat svého bývalého volebního poradce a kritika úrokové politiky centrální banky Stephena Moorea. Americký prezident to uvedl na twitteru. Pokud nominaci potvrdí Senát, stane se 59letý ekonom jedním ze sedmi členů tohoto vedení Fedu.

Trump chce do Rady guvernérů americké centrální banky (Fed) nominovat bývalého volebního poradce a kritika úrokové politiky. Foto: Wikipedie

Stephen Moore podle agentury DPA spolupracuje s konzervativní institutem Heritage Foundation a v uplynulých letech si udělal jméno jako ekonomický komentátor a kritik politiky centrální banky.

Minulý týden napadl v listu The Wall Street (WSJ), pro nějž dříve pracoval, šéfa centrální banky. Jerome Powell podle něj svým zvedáním úrokové sazby představuje pro americkou ekonomiku hrozbu.

V říjnu vyšla kniha s názvem Trumponomics (Trumponomika) o výhodách Trumpovy hospodářské politiky charakterizované jako America first (Amerika na prvním místě), na které se Moore spolupodílel.

Powella vybral na post předsedy Rady guvernérů sám Trump. Politiku Fedu pod jeho vedením americký prezident ale trvale kritizuje a objevují se domněnky, že chce Powella sesadit. K rezignaci vyzýval šéfa Fedu i Moore.

(ČTK)